‘Povijest svijeta u 100 objekata’ (A History of the World in 100 Objects) nova je izložba Britanskog muzeja koja nam omogućava da kroz kolekciju predmeta i artefakata iskusimo 2 milijuna godina ljudske prošlosti. Zbirka uključuje kamene alate, skulpture, nakit, lijesove i još mnogo toga, a ispod pogledate neke od vrijednih predmeta iz cijeloga svijeta.
Kraljičina lira
Oko 2500. pr.Kr. crveni vapnenac, zlato, bitumen, Irak.Kada je arhelolog Leonard Woolley 1920. iskopavao sumerski grad Ur, sada južni Irak, otkrio je grob kraljice Puabi zajedno s luksuznom robom nakitom i tijelima 10 žena koji su vjerovatno kraljičine služavke. Jedna od njih je ležala uz liru s kostima ruke omotanih oko mjesta gdje bi bile žice instrumenta. Woolley je uspio ponovo stvoriti oštećene dijelove drveta izlijevanjem gipsa u Parizu s lijeve strane predmeta.
Dürerov nosorog
Drvorez, tisak na papiru, 1515, Njemačka.Sultan Gujarat naredio je da se napravi prikaz nosoroga u drvorezu za kralja Portugala 1515. u vrijeme kada je Portugal pokušavao uspostaviti stalnu bazu u Indiji. Otisak je izuzetno točan prikaz indijskog nosoroga, unatoč činjenici da je umjetnik, Albrecht Dürer, nikada nije vidio prikazanu životinju. Umjesto toga, on se oslonio na opisie i skice koje su mu poslane tijekom boravka u Nürnbergu.
Arapska ruka
Bronza, 100-300, Jemen.Na brončanom prikazu ugravirano je ime lokalnog boga kojem su se klanjali u Jemenu u vremenu između 100-300. Ime grada bilo je Riyam, a boga Ta’lab Riyam što je značilo ‘the strong one of Riyam’. Njemu je bila povjerena zaštita grada, a jedan od njegovih poklonika dao je svoju ruku kao žrtvu njemu u čast. Slomljeni mali prst i neobičan oblik noktiju ukaziju da je odlijev ruke uzet za života.
Meroe glava ili Glava Augusta
Bronza, staklo,27–25BC, Meroë, Sudan.Caesar Augustus je bio prvi rimski car, čije je carstvo pokrivalo ogromna područja Europe i Sjeverne Afrike. Iako joj je namjera da bude simbol carske moći, brončana glava otkrivena je zakopana ispod stuba hrama Meroë. Čini se vjerovatnim da je stavljena tamo namjerno kako bi nalazila zauvijek ispod nogu Meroitskih barbara i kao znak Augustove sramote.
Novčić s likom Aleksandra
Srebro, iskovani 305-281BC Turska. Ovaj novac prikazuje Aleksandra Velikog, kralja Makedonije u vrijeme vladavine Lizimah dinastije. Novac pokazuje Aleksandra u profilu s rogovima, koji su povezani s Bogom Zeus-Ammon, hibridom grčkih i egipatskih bogova što je aluzija na Aleksandrov posjeta Amonovom svetištu Siwa tijekom svog osvajanja Egipta.
Zlatna lunula
2400-2000 BC, Mangerton, Kerry, Irska. Iako je ovo zlatna lunula ( ‘mali mjesec’ na latinskom) vjerovatno komad nakita, znamo vrlo malo o tome tko bi ga nosio. Lunulae su u Irskoj i Velikoj Britaniji pravljene tijekom brončanog doba. Od 100 otkrivenih do danas, više od 80 su pronađeni u Irskoj. Pojava zlata u pretpovijesnim društvima obično se poklapa s pojavom društvenih hijerarhija, uključujući elite. Međutim, u Velikoj Britaniji i Irskoj, nema arheoloških dokaza palača ili gradova u brončanom dobu, a društvena struktura ostaje tajna.
Hebrejski Astrolab
Brass, 1345-1355, vjerovatno Španjolska. Srednjovjekovna Španjolska je zbog izuzetno plodne intelektualnoe klime dovela do neslućenog napretka u matematici i znanosti. Astrolab je bio znanstveni instrument se mogao koristiti za navigaciju, matematičke izračune, horoskope i utvrđivanje vremena. Prvo razvijen u Grčkoj instrument je kasnije prerađivan od srane islamskih, židovskih i kršćanskih učenjaka u srednjovjekovnoj Španjolskoj.
Unutrašnjost lijesa Shepenmehyt
Slikano drvo, oko 600BC, Egipat. Ovaj lijes je napravljen za ženu po imenu Shepenmehyt, koja je prikazana na poklopcu s njezinim licem oslikanim zelenom bojom. Zahvaljujući radu egiptologa sada znamo da je to simbol njezine povezanosti s bogom Ozirisom, bogom vegetacije i ponovnog rađanja, koji se često prikazuje zelenog lica.
Inzik posuda sa cvjetnim dizajnom
Keramika, oko 1570-1580, Iznika, Turska. Od 1480. do oko 1600., radionice u gradu Iznika, južno od Istanbula, u izrađivale su posuđe za Osmanski dvor koje su bili najviše kvalitete, i tehnički i stilski. Najpoznazije posuđe bilo je u stilu poznazom kao ‘Damask roba’, koji je uveo žalfije i ljubičastu boju s kineskim božurima i karakterističnim nazubljenim rubom.
Kip Mitre
Mramor, 100-200, Rim, Italija. Kult boga Mitre pao je u četvrtom stoljeću s usponom kršćanstva u rimskom carstvu koje je nekada bilo pod velikim utjecajem perzijske religije. Ikonografija ima jak kozmološki značaj i shvaćanje je da je lik Mitre povezan sa suncem.
Kamena glava iz Olmek dinastije
Zeleni kamen, 900-400BC, Meksiko. Ova maska, premala da se nosi na licu, vjerovatno je služila kao nakit ili dio pokrivala za glavu. Uho je probušeno kao i obje strane usta dok se na površini maske nalaze oznake koje služe za određivanje strana svijeta. Narod Olmeka vladao je Meksikom od oko 1400 do 400BC. Oni su izgradili prve gradove u Srednjoj Americi, razvili pisanje i vjerovatno stvorili prve kalendare. Poput starih Egipćana, Olmeci su izgradili piramide i mumificirali svoje mrtve.
Oxus Zoroastrizam figure
Zlato, 500-400BC, pronađeno je u blizini rijeke Oxus, na granici Tadžikistana i Afganistana. Perzijsko carstvo bilo je velesila prije 2500 godina. Sićušne zlatne figure su pronađene na krajnjem istočnom rubu carstva na obalama rijeke Oxus. One su prikaz zoroastrijskih svećenikai ili štovatelja, fino obučenih sa izvezenim kaputima preko ramena. Usta figura su pokrivena kako njihov dah ne bi zagadio svetu vatru.