Dvije godine su prošle od nezapamćenih poplava koje su pogodile Bosnu i Hercegovinu, Srbiju i Hrvatsku, te iza sebe ostavile velike štete, desetine izgubljenih života i nanose mulja i srušenih kuća. Brojna sela u Zeničko-dobojskom kantonu bila su pogođena strašnim poplavama, grad Zenica, kao i ostala mjesta uz rijeku Bosnu: Žepče, Maglaj, Zavidovići. Brojna sela uništena su klizištima. Vodena buijica i klizišta uzrokovali su jako velike štete na području Topčić Polja, koje je čitavo bilo pod nanosima blata i zemlje, zatim Željeznog Polja, mjesne zajednice sa oko 5.000 stanovnika. Krajevi nekad poznati po uzgoju maline i drugih poljoprivrednih kultura promijenili su izgled nakon velikih nanosa zemlje, koji do danas nisu sklonjeni.
Dvije rijeke nosile sve pred sobom
U mjestu Čole, nedaleko od ulaza sa magistralnog puta M-17 prema mjestu Željezno Polje, veliki broj kuća uništen je u poplavama i klizištima u maju 2014. godine. U ovom mjestu su se dvije rijeke, pretvorene u bujice, spojile i nosile sve pred sobom i po nekoliko stotina metara. Kuće su ostale zatrpane pod desetak metara materijala, a manji objekti poput štala, garaža i drugih su uništeni, a njihovi ostaci još uvijek zakopani pod slojem zemlje. Kuća Šehrije Redžić jedna je od onih koje su ostale nakon nanosa bujice u mjestu Čole kod Željeznog Polja. Iako je više od pola kuće bilo zatrpano pod nanosima blata, sa suprugom Hajrudinom uspjela je očistiti i učiniti uslovnom za život. Ipak, kuća počinje pokazivati tragove poplava, pa su zidovi popucali na nekoliko mjesta. “Nije se puno toga promijenilo. Za jednu od dvije uništene kuće smo dobili sredstva, za drugu nismo. Plašimo se i dalje kada kiša pada, naravno da se plašimo. I sada rijeka nadođe i počne da nosi pred sobom sve. Imamo drveni most i čim malo kiše padne, ona ga podrovi i postane opasno”, izjavila je Redžić.
Prisjetila se noći kada su poplave počele. “Gdje se neću sjećati, kada smo u pola noći bježali kroz šumu. Imali smo tri krave, sa njima bježali. Grozno je bilo, ali moralo se, šta ćeš, tako je bilo”, rekla je Redžić.
Istakla je i kako se u njenom selu od poplava do danas nije mnogo toga promijenilo.
Poplave u maju 2014. godine počele su nakon jake kiše koja je padala u noći 13. i 14. maja, a Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je stanje prirodne nesreće proglasila 15. maja 2014. godine. Tokom poplava, veliki broj stanovnika bio je evakuisan iz svojih domova, a vodena bujica i klizišta napravili su milionsku štetu na privatnim i javnim objektima.