Brisel – Evropska komisija je u godišnjem izveštaju o napretku Crne Gore ka članstvu u Evropskoj uniji ocenila da vlasti u Podgorici “nastavljaju da dovoljno ispunjavaju politička merila, napreduju u uspostavljanju delotvorne tržišne privrede, a sposobnije su i u primeni obaveza za članstvo u EU”. U sažetku izveštaja, “ključnim nalazima”, dodaje se i da je crnogorska državna uprava bolje osposobljena. Evropska komisija podvlači da je EU postavila 84 interna uslova Crnoj Gori za poglavlja o vladavini prava i naglašava da će “napredak u primeni akcionih planova za primenu tih uslova odlučiti o sveukupnom toku pregovora”. Upućeni zvaničnici u EU su objasnili da će ambasadori predstavnici zemalja članica u Komitetu stalnih predstavnika EU početi da razmatraju nedovoljnu primenu uslova za poglavlja 23 i 24, jer se procenjuje da to koči pregovore Podgorice o članstvu s EU.
Evropska komisija je u godišnjem izveštaju o napretku Srbije ka članstvu u Evropskoj uniji ocjenila da je “Srbija dovoljno ispunila politička mjerila”, ali da se srpska vlada još “mora dalje usredsrediti na ono ključno, a to je posebno
vladavina prava, uključujući slobodu izražavanja, reformu državne uprave, uporedo s dobrim ekonomskim upravljanjem”.
U “ključnim nalazima”, sažetku izvještaja podvlači se da je pokretanje pregovora o članstvu Srbije i EU u januaru ove godine bilo “novi ugaoni kamen u težnji Srbije da se priključi EU”, što je kao svoj cilj potvrdila i nova vlada u Beogradu.
“Ključno je”, kako je naglašeno, “i da Srbija nastavi da ispunjava date obaveze o regionalnoj saradnji i normalizaciji odnosa s Kosovom kroz stalnu primenu u dobroj veri svih dogovora sklopljenih u dijalogu, tako da pregovori o članstvu nastave da glatko teku”. Evropski komesar za proširenje EU Štefan File poručio je danas Srbiji da nastavi na isti način kao i do sada sa naporima u procesu pridruživanja Uniji. Kosovo ima kapaciteta da napreduje u evropskim integracijama, ali se suočava sa brojnim izazovima u vezi sa borbom protiv organizovanog kriminala i korupcije i sa vladavinom prava, kaže se u godišnjem izvještaju Evropske komisije koji je danas predstavljen u Briselu.