Evropska unija (EU) pozvala je BiH da usvoji strategiju za reformu pravosuđa, čime bi se izbjeglo odgađanje budžetske podrške, saopštila je Delegacije EU u BiH. Usvajanje Strategije omogućilo bi EU da BiH nastavi prenositi više sredstava za smanjenje broja neriješenih predmeta ratnih zločina.
Zamjenik šefa Delegacije Renzo Daviddi je istakao da se BiH suočava s jedinstvenim izazovom u pogledu rješavanja velikog broja neriješenih predmeta ratnih zločina.
Konferencija je održana danas u Delegaciji EU u BiH/EUSR-u u Sarajevu, a otvorili su je uvodnim obraćanjima Renzo Daviddi, zamjenik šefa Delegacije EU u BiH, Milan Tegeltija, predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH, ambasador Jonathan Moore, šef Misije OSCE-a u BiH i Milorad Novković, predsjedavajući Nadzornog tijela za praćenje provođenja Državne strategije za rad na predmetima ratnih zločina, saopćeno je iz Delegacije EU.
U BiH je prijavljeno više od 1.200 predmeta ratnih zločina gdje je poznat identitet navodnog počinitelja, a potrebno je provesti istragu i procesuirati zločin, kao i nekoliko stotina zločina gdje osumnjičeni još uvijek nije poznat.
U cilju ubrzanja procesuiranja predmeta ratnih zločina u cijeloj BiH, kao i ubrzanja provedbe Državne strategije za ratne zločine, EU je u decembru 2012. godine dogovorila budžetsku podršku u iznosu od 14,876 miliona eura za tužilaštva i sudove u petogodišnjem razdoblju.
Ova budžetska podrška u okviru IPA-e je formalno započela u februaru ove godine i u narednim mjesecima, angažovano je 137 uposlenika za potrebe 16 tužilaštava, 6 sudova i Odsjeka krivične odbrane pri Ministarstvu pravde BiH.
Cilj budžetske podrške EU nije da zamijeni već da dopuni domaće izvore finansiranja za plate sudija i tužioca i njihovih saradnika na predmetima ratnih zločina.