Ministarstvo sigurnosti BiH, Odsjek za borbu protiv trgovine ljudima obilježili su Evropski dan borbe protiv trgovine ljudima. Ministarstvo sigurnosti i Asocijacija XY dijelili su na Trgu djece Sarajeva promotivni materijal i informacije protiv trgovine ljudima. Obilježavanje je, osim u Sarajevu, organizirano i u svim većim gradovima BiH. Kada je riječ o trgovini ljudima, Bosna i Hercegovina od 1999. godine organizovano i struktuirano prati ovaj problem i radi na njegovom suzbijanju, a dosadašnji podaci pokazuju da je trgovina ljudima i dalje prisutna.
Trgovina ljudima uporno opstaje na području BiH, ranije je to bilo s ciljem seksualne eksploatacije, dok danas postoje novi pojavni oblici, kao što je organizovano prosjačenje djece, izjavio je danas u Sarajevu koordinator za borbu protiv trgovine ljudima BiH Samir Rizvo.
Rizvo je, povodom obilježavanja 18. oktobra – Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima, istakao da BiH u posljednjih pet-šest godina stagnira kada je riječ o statističkim podacima o ovom fenomenu, dodajući da se o trgovini ljudima ne može govoriti samo na osnovu tih podataka, jer veliki dio ostane neotkriven i neregistrovan. “Povodom Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima odlučili smo da u Sarajevu, Banjaluci, Mostaru i Tuzli organizujemo kampanje o podizanju svijesti javnosti o specifičnom i u BiH veoma prisutnom obliku trgovine ljudima, a to je organizovano prosjačenje djece”, rekao je Rizvo.
On je naglasio da su djeca eksploatisana i prinuđena da proseći prikupljaju novac za račun kriminalaca, a nekada i organizovanih kriminalnih grupa. “Dajući novac takvoj djeci ne pomažemo im već podržavamo kriminal na našim ulicama. Postoje mnogi drugi načini da pomognemo toj djeci”, rekao je Rizvo. On je istakao da je trgovina ljudima i iskorištavanje djece za prosjačenje kriminal, ali da u BiH još postoji sklonost da se takve pojave posmatraju kao socijalni problem, te naveo da se pokušava djelovati na policijske i tužilačke institucije da trgovinu djecom i iskorištavanje za prosjačenje prepoznaju i gone kao krivično djelo trgovine ljudima. Do sada je u BiH zabilježen mali broj slučajeva gdje su privedeni i osuđeni trgovci ljudima, ali se dokazalo da se to može u okviru krivičnog zakonodavstva goniti i presuditi.
Banjalučko Udruženje “Nova generacija” provodi kampanju “Ne prosjačenju!”, čiji je fokus skretanje pažnje na problem prosjačenja djece.