Formiranje izvršne vlasti u Federaciji još se ne nazire, iako je od izbora prošlo godinu dana i četiri mjeseca. Problem su i dalje Izmjene izbornog zakona, a politički akteri kažu da su pregovori u početnoj fazi. Koliko su stranke spremne na kompromise, te da li se sprema nova diplomatska ofanziva – istraživao Anel Nurković.
Stav SDA je da bi trebali biti potpisani principi budućih izmjena Izbornog zakona i time odblokirati proces formiranja izvršne vlasti u Federaciji Bosne i Hercegovine.
ADIL OSMANOVIĆ, zamjenik predsjednika SDA
Ono što možemo reći je da neki ozbiljniji zahvati i rezultati u pravcu Izmjene Izbornog zakona nemoguće je bez međunarodne zjednice i ono što možemo danas nazrijeti je pripremanje jedne diplomatske ofanzive rekao bih moćnijih ambasada ovdje u Sarajevu.
Suštinska razlika u vezi sa izmjenama Izbornog zakona između SDA i HDZa je u tome kako će se birati delegati u Dom naroda Federalnog Parlamenta i da li će Federacija biti jedna izborna jedinica ili dvije. O izmjenama izbornog zakona u BiH govori se u proteklih 10 godina sve to traže i presude međunarodnih, ali i domaći sudovi, međutim, političari dalje od deklarativnog i toga da se trebaju dogovoriti, nisu otišli.
Predsjednik Federacije Marinko Čavara u intervjuu za list Dnevni avaz kaže da su pregovori u početnoj fazi, ali će se, ističe, u narednom periodu intenzivirati. I HDZ i SDA saglasni su da Vladu Federacije treba rekonstruisati.
MARINKO ČAVARA, predsjednik FBiH (intervju za Dnevni avaz 1. 2. 2020)
„U tom smislu trebamo napraviti što efikasniji raspored poslova u okviru 16 ministarstava, kako je to Ustav propisao. Kada će sve to biti završeno, teško je reći, nezahvalno je govoriti o rokovima. Uz dobru vjeru i namjeru obje strane, to možemo završiti za nekoliko mjeseci. Ako ne bude spremnosti za kompromis, to se može odužiti.“
SAŠA MAGAZINOVIĆ, zastupnik u ZD PSBiH (SDP)
Iz ranijeg iskustva znam, da se radi o političkim trgovcima i da je tu najmanje bitan interes građana ili funkcionalnost nekog zakona koji će s eusvojiti. Što se SDP-a tiče mi ćemo snagom svog kapaciteta u prlementu zaustaviti sve ono što ne smtramo da je u interesu države BiH.
Dok su pregovori o izmjenamа Izbornog zakona na početku, oni koji se tiču održavanja izbora u Mostaru, u završnoj su fazi. Kamen spoticanja su izmjene Statuta grada. Za sada je neizvjesno da li će izmjene o Mostaru ići odvojeno ili u paketu s drugim izmjenama Izbornog zakona.