Bivši potpredsjednik Evropske komisije Franko Fratini ocjenio je da integracija zapadnog Balkana treba da ostane “konkretan prioritet”, jer će to doprinjeti jačanju evropske zajednice. Fratini, predsjednik sudskog veća Vrhovnog upravnog suda Italije i bivši šef italijanske diplomatije, naveo je, u autorskom tekstu objavljenom u “Horizonsu”, da se evropska zajednica može ojačati putem dva projekta. “Prije svega treba nastaviti s proširenjem, jer ćemo u ovom globalizovanom svijetu biti slabiji ukoliko zatvorimo vrata našim evropskim sugrađanima”, rekao je on.
“Ne smjemo podleći pogrešnom stavu da su nove članice EU i države kandidati “stranci” jer, kao i mi, i oni zaista pripadaju istoriji, kulturi i vrijednostima Evrope”.
Naglasivši da integracija zapadnog Balkana treba da ostane “ono što se rječima zvaničnog Brisela definiše kao “konkretan prioritet”, Fratini je upozorio na opasnost od eventualnog preispitivanja bezviznog režima. Vizna liberalizacije je, prema njegovim rečima, najmoćniji i konkretan magnet za zemlje regiona da prevaziđu nacionalistička i izolacionistička osećanja.
Fratini je podsjetio na neka od skorijih dostignuća koja su rezultat evropskih integracija: širenje NATO, Solunska agenda kojom je potvrđena evropska perspektiva zapadnog Balkana, proširenje EU i proširenje šengenske zone… Evropske vlade su, prema njegovim rečima, ispunile te obaveze, jer su bile hrabre, odlučne i, prije svega, zbog toga što je Brisel bio voljan da rešava realne probleme i pruži nadu za bolji život i “starim i novim” građanima. Ekonomska kriza 2008. godine podrila je, međutim, politički sistem i podstakla jačanje evroskepticizma, primjetio je Fratini.
Ekstremnodesničarske i evroskeptične partije, koje koriste ogorčenje na Brisel zbog mjera štednje i visoke stope nezaposlenosti, dvostruko su jače nego ranije širom Evrope, kojoj nedostaju efikasni lideri, ocjenio je on. Fratini smatra da bolja Evropa, Evropa naroda, pored proširenja EU, zahtjeva i ponovnu političku integraciju. “Potrebne su nam Sjedinjene Države Evrope. Evropa se ne smije pretvoriti u kavez dužnosti, pravila i procedura, koje se često završavaju ograničavanjem svačijih aktivnosti”, rekao je on. Fratini je ocjenio da monetarna unija više nije dovoljna i da budućnost evropskih naroda, bez političke integracije i liderstva, ostaje fantazija.
On je ukazao na podeljenost EU po pitanju ukrajinske krize i prepuštanje inicijative SAD, na nepostojanje strategija energetske bezbjednosti i odbrane i bezbjednosti, na tromu i neefikasnu spoljnu i imigracionu politiku. “Efikasno liderstvo nije držanje govora ili da vas vole, liderstvo definišu rezultati”, istakao je Fratini. “Ljudi još vjeruju u Evropu, ali mnogo manje vjeruju političarima i institucijama. Novi Parlament i predsjednik nove Evropske komisije će jedini moći da ponište ovaj skepticizam, pod uslovom da konkretna pitanja koja su bliska običnim ljudima postanu ključna polja djelovanja EU i da se ukine preovlađujući uticaj birokratije i tehnokrata”, zaključio je on. “Horizons” je novi magazin Centra za međunarodne odnose i održivi razvoj, čiji je predsjednik bivši čelnik Generalne skupštine UN i bivši šef srpske diplomatije Vuk Jeremić.
Lider britanske antievropske Partije za nezavisnost Velike Britanije Najdžel Ferejdž predvidio je da će podjele između bogatih i siromašnih uništiti monetarnu uniju i san o “Sjedinjenim Evropskim Državama”. “Živim u Evropi, koja je evrom podijeljena na sjever i jug. Sjeverni dio živi dosta dobro, dok jug tone u siromaštvo. Sada je očigledno da neće biti sna o ‘Sjedinjenim Evropskim Državama’ i neizbježno je da će članice napustiti Uniju”, rekao je Ferejdž.
Ferejdž se nalazi u Švajcarskoj kako bi održao govor pod nazivom “Ukleti evro” pred članovima stranke “Akcija za nezavisnu i neutralnu Švajcarsku”, koja je saveznik najvećoj partiji u toj zemlji SVP. Početkom ove godine, glasači u Švajcarskoj odobrili su prijedlog SVP-a za uvođenje kvota na broj imigranata iz EU. Partija za nezavisnost Velike Britanije se zalaže za izlazak Britanije iz EU i okončanje imigracione politike takozvanih otvorenih vrata. Ova stranka nema poslanika u britanskom parlamentu, ali u Evropskom parlamentu zauzima 24 od britanskih 73 mjesta.