Sankcije Rusiji, koje su uvele Crna Gora i Hrvatska, sada se tim zemljama vraćaju kao bumerang i nanose im veliku štetu, navodi se u komentaru “Glas Rusije”.
“Kada je nedavno crnogorski predsjednik Filip Vujanović izjavio da Crna Gora uvodi sankcije Rusiji kako bi što prije postala član EU i NATO, vjerovatno nije slutio koliko brzo će slijepo ispunjavanje evropskih želja izazvati štetne posljedice po Crnu Goru”, navodi se u komentaru ruske radio-stanice.
“Glas Rusije” ističe da se isto može reći i za druge zemlje, poput Hrvatske, koje se “ovih dana u čudu pitaju kako je moguće da im provjerena politika povlađivanja briselskim hirovima ne donosi više korist, nego samo ozbiljnu štetu”.
U komentaru se podsjeća da je cijeli niz tamošnjih velikih proizvođača prehrambenih proizvoda do sada ostvarivao značajne prihode u Ruskoj Federaciji, a vjerovatno najupečatljiviji primjer uspješnog proboja hrvatskih proizvoda na rusko tržište je bila “Podravkina” supa, koja se barem do nedavno, mogla kupiti u svakom moskovskom supermarketu.
“Kada se uzmu u obzir navedena negativna iskustva srpskih susjeda, koji su požurili da se pohvale Briselu kako vješto umiju da driblaju Rusiju igrajući u `zajedničkom evropskom timu`, što se odmah zatim pretvorilo u njihovu vještinu da postignu autogol, onda zvuči vrlo ohrabrujuće činjenica da se Srbija našla na spisku onih zemalja iz kojih Rusija namjerava ubuduće da u mnogo većoj mjeri kupuje poljoprivredne proizvode”, dodaje se u komentaru “Glasa Rusije”.
Beograd: Počeo sa radom Koordinacioni centar za pomoć pri izvozu u Rusiju
U Privrednoj komori Srbije /PKS/ danas je počeo sa radom Koordinacioni centar za pružanje pomoći srpskim preduzećima prilikom izvoza prehrambenih proizvoda u Rusiju, saopšteno je iz PKS.
Koordinacioni centar biće na raspolaganju izvoznicma 24 časa dnevno i u stalnom kontaktu sa Trgovinskim predstavništvom Rusije u Srbiji.
Ovaj centar trebalo bi da pomogne u rješavanju svih eventualnih problema u vezi sa izvozom na rusko tržište, a u njegov rad biće uključeni i predstavnici ministarstava trgovine i poljoprivrede i Uprave carina Srbije.
Predsjednik PKS-a Željko Sertić rekao je ranije da će svi zainteresovani moći da dobiju podatke, uputstva i informacije, od kontakata do prijedloga kako se pišu papiri za carinu do informacija o potrebnim sertifikatima i procesu sprovođenja svih elemenata potrebnih da proizvedena roba stigne u Rusiju.
Cvijanović: Rusko tržište – šansa za izvoz prehrambenih proizvoda
Premijer Republike Srpske Željka Cvijanović smatra da je tržište Ruske Federacije jedna od šansi za izvoz poljoprivrednih proizvoda iz Republike Srpske.
“Ukoliko imamo potencijala i mogućnosti da proizvedemo sve što je potrebno, to bi bila sjajna prilika da plasiramo svoje proizvode na rusko tržište”, rekla je Cvijanovićeva i dodala da je to prilika za proizvođače da se potrude.
Ona je podsjetila da je ranije bilo razgovora sa Rusijom o mogućnosti isporuke određenih prehrambenih proizvoda i hrane, kad je u pitanju Moskva i to područje, znajući koje su to ogromne količine svih namirnica i robe potrebnih za jedno tako veliko tržište.
“Svakako, to je jedna od šansi”, rekla je Cvijanovićeva.
Odlukom ruske Vlade, u narednih godinu dana zabranjen je uvoz određenih proizvoda iz zemlja članica EU, SAD, Australije, Kanade i Norveške.