Danas se navršava 19 godina od početka hrvatske vojno-policijske akcije “Oluja” u kojoj je, prema podacima dokumentacionog centra “Veritas”, poginulo i nestalo 1.853 Srba, a proterano najmanje 220.000 stanovnika nekadašnje Republike Srpske Krajine. Dok Hrvatska obilježava Dan pobjede, u Republici Srpskoj i Srbiji služen parastos žrtvama akcije “Oluja”.
U Banjaluci je u hramu Hrista Spasitelja služen parastos i položeni vijenci i cvijeće na groblju Sveti Pantelija u znak pomena na stradale u akciji Oluja u Hrvatskoj.
U Crkvi Svetog Marka u Beogradu održan je parastos žrtvama hrvatske akcije Oluja.
Parastos je služio vladika Jovan Slavonski, a nakon toga položeno je cvijeće na spomen-ploču stradalim Srbima na prostoru bivše Jugoslavije od 1990. do 2000. godine.
Na osnovu evidencije, koja je usaglašena između srbijanske i hrvatske strane, sa prostora Hrvatske nakon Oluje, i dalje se traga za 2.400 osoba.
Za progon su 2011. godine osuđeni hrvatski generali Ante Gotovina na 24, i Mladen Markač na 18 godina zatvora, dok je Ivan Čermak oslobođen optužbe. Drugostepenom presudom iz novembra 2012., Gotovina i Markač pušteni su iz zatvora.
S druge strane, u Hrvatskoj teku pripreme za sutrašnji praznik te zemlje, uz poruke državnika da je na Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja 5. avgusta Hrvatska oslobodila Knin i najveći deo, kako navode, u Domovinskom ratu okupirane hrvatske teritorije.
Središnja svečanost i ove će se godine održati u Kninu, a čestitke povodom praznika su već uputili predsednik i premijer Hrvatske Ivo Josipović i Zoran Milanović.
Josipović je naveo da se radi o danu “kada se sa zahvalnošću i poštovanjem sjećamo svih naših branitelja iz Domovinskog rata, i kada se na kninskoj tvrđavi zavijorio hrvatski barjak, označivši pobedu u ratu koji je nametnut”.
On je dodao i da “treba pobjediti u miru što znači razumjeti i prihvatiti različitosti, pa i pružiti ruku i onima koji su u ratu bili na drugoj strani, osećati sućut za svaku žrtvu”.
Milanović je čestitao, najprije braniteljima, rječima da se “patnje koje je taj nametnuti rat ljudima nanio ne smiju zaboraviti kako bismo znali odbaciti svaku mržnju i netrpeljivost”.