Od tragične smrti jednog od najistaknutijih bosanskohercegovačkih i jugoslavenskih političara Džemala Bijedića 18. januara navršeno je 48 godina.
Povodom te godišnjice u Mostaru je planirano javno predavanje na temu privrednog razvoja tog grada 60-tih i 70-tih godina, ali i o Bijedićevom političkom djelovanju prije 1945. godine.
Afirmacija muslimana
Obilježavanje te godišnjice organizira Muzej Hercegovine Mostar čije je sjedište, upravo, u rodnoj kući Bijedića i u kojoj je stalna izložbena postavka pod nazivom „Život i djelo Džemala Bijedića“.
Prof. dr. Husnija Kamberović, autor dviju knjiga o političkoj biografiji Bijedića, kaže da je jako važno to što Muzej svake godine obilježava godišnjicu tragične smrti velikog političara, kao i da se sjećanje na Bijedića manje-više svodi na Mostar i Hercegovinu.Međutim, kako naglašava, Džemal Bijedić je puno više od Mostara i Hercegovine.
– Vjerujem da danas kada pričate sa starijim ljudima iz zapadne Hercegovine mnogi od njih imaju sjećanja na Bijedića. Jer je on čovjek koji je otvarao zapadnu Hercegovinu i jako puno je radio na ukidanju hipoteke ustaštva sa Hrvata tog područja, ali i doprinio privrednom razvoju zapadne Hercegovine upravo poslije 1956. godine. Međutim, Bijedić je jako važan za Bosnu. Njegova pozicija kao predsjednika Skupštine ukazuje da je bio jedan od najvećih funkcionera u BiH. U vrijeme kada je on obnašao dužnost predsjednika Skupštine, mi nismo imali nijednu drugu značajniju veću funkciju u tadašnjoj Republici – govori prof. Kamberović za „Avaz“.
Navodi i da je Bijedić jako puno doprinio afirmaciji BiH i na kulturnom, političkom i ekonomskom planu. Njegovo zalaganje za afirmaciju muslimana kao nacije, kaže, bilo je nemjerljivo.
– Međutim, Džemal Bijedić je bio jedan od vrlo uspješnih jugoslavenskih premijera. Bio je praktičar, a mnogi će navoditi kako je u vrijeme njegove vlade jugoslavenski dinar bio na pragu konvertibilnosti. To je nešto nismo stigli nikad, možda tek 89. i 90. godine u vrijeme Ante Markovića – ističe prof. Kamberović.
Rodna kuća Džemala Bijedića. Facebook
Podvlači i da je Bijedić jedini premijer koji je imao važnu ulogu u vanjskoj politici u vrijeme kada je, kako kaže, sve što se ticalo vanjske politike bilo rezervirano za Josipa Broza Tita.
Snaga i uloga
– Džemal je bio kao čovjek koji je dobrim dijelom kreirao vanjsku politiku, što nije bilo uobičajeno u to vrijeme. Ali, to govori o njegovom autoritetu, snazi i ulozi, zapravo, koja je proizilazila i iz toga što je bio u vrlo dobrim odnosima s Titom kao nespornim liderom Jugoslavije u to vrijeme – kaže prof. Kamberović.
Avionska nesreća
Bijedić i njegova supruga Razija poginuli su u avionskoj nesreći s još šest članova posade, 18. januara 1977. godine na brdu Inač iznad Kreševa.
Pogibija Bijedića, tadašnjeg predsjednika Saveznog izvršnog vijeća (SIV) bivše države i miljenika naroda, potresla je gotovo cijeli svijet.