IRI je zaključio da su Bosanci i Hercegovci ujedinjeni kada je riječ o borbi protiv Islamske države i nezaposlenosti, ali da drugačijim očima gledaju na saveznike.
“Nakon dugotrajne historije međuetničkih razlika, ohrabrujuće je to da građani BiH stoje ujedinjeni kada je riječ o borbi protiv vjerskog ekstremizma. Vlasti moraju iskoristiti ovaj zajednički cilj naroda kako bi se shvatile i pobijedile razlike među njima”, rekao je Jan Surotchak iz IRI-a.
Velika većina građana BiH ima negativno mišljenje o Islamskoj državi (Bošnjaci 85 posto, Hrvati 96 posto, Srbi 92 posto). Slično tome, građani BiH su ujedinjeni po pitanju funkcionisanja sekularne države i nemiješanja religije u vlast (Bošnjaci 58 posto, Hrvati 56 posto, Srbi 49 posto).
Više od 55 posto građana BiH, bez obzira na vjersku ili etničku pripadnost, smatra da je nezaposlenost najveći problem u državi.
Kada je riječ o odnosima prema drugim državama etničke razlike postaju izraženije.
Većina Bošnjaka (64 posto) i Hrvata (56 posto) ima pozitivnu sliku o Sjedinjenim Američkim Državama, dok samo 26 posto Srba dijeli isti stav. Sličan doživljaj narodi imaju i o Evropskoj uniji – pozitivan stav zauzima 65 posto Bošnjaka, 59 posto Hrvata i 18 posto Srba.
S druge strane, pozitivno mišljenje o Rusiji zauzima 29 posto Bošnjaka, 43 posto Hrvata i 89 posto Srba. Također, većina građana BiH, bez obzira na etničku pripadnost, smatra da BiH ne pripada ni Istoku ni Zapadu.