U Srbiji će 24. aprila biti održani vanredni parlamentarni izbori, odnosno treći parlamentarni izbori za nešto manje od četiri godine i peti vanredni od demokratskih promjena 2000. godine. Tog datuma zakazani su i pokrajinski i lokalni izbori.
Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić raspisao je vanredne parlamentarne izbore 4. marta, a na prijedlog koji mu je dan ranije uputio premijer Srbije i lider Srpske napredne stranke (SNS) Aleksandar Vučić sa obrazloženjem da je vladi potreban jasan mandat da završi reforme.
Jasan mandat da se reforme završe
“Vlada Srbije smatra da je prva faza u uspostavljanju drugačije, moderne i uspješne Srbije okončana time što su u potpunosti stabilizovane ekonomske i političke prilike, te da je za obezbjeđivanje evropskog životnog standarda i utvrđivanje jasnog i nedvosmislenog puta naše zemlje u budućnost potrebna nova snaga ujedinjene Srbije sa jasnim mandatom da se reforme završe i da omoguće našoj državi da bude na ulaznim vratima evropske porodice naroda“, napisao je Vučić tada u prijedlogu Nikoliću.
Političke stranke koje su zainteresovane za nastup na izborima imaju rok da izborne liste dostave Republičkoj izbornoj komisiji (RIK) do 8. aprila, u ponoć.
Do sada je proglašeno sedam izbornih lista.
Prva na glasačkom listiću biće lista koalicije okupljene oko trenutno vladajuće SNS “Aleksandar Vučić – Srbija pobeđuje”, druga je opoziciona “Za pravedniju Srbiju – Demokratska stranka (Nova stranka, Demokratski savez Hrvata u Vojvodini i Zajedno za Srbiju)”, dok će treća biti “Ivica Dačić – Socijalistička partija Srbije, Jedinstvena Srbija – Dragan Marković Palma”, koalicija koja je također trenutno vladajuća.
Sljedeće opozicione “Dr Vojislav Šešelj – Srpska radikalna stranka”, zatim “Dveri-Demokratska stranka Srbije – Sanda Rašković Ivić-Boško Obradović”, a onda i Savez vojvođanskih Mađara.
Na izbore u koaliciji izlaze i opozicione Liberalno demokratska partija, Socijaldemokratska stranka i Liga socijaldemokrata Vojvodine, koji su u nedjelju, 13. marta predale RIK-u listu pod nazivom “Boris Tadić, Čedomir Jovanović – Savez za bolju Srbiju – LDP, LSV, SDS“.
Izborne liste se proglašavaju u roku od 24 sata od prijema, ako ispunjavaju uslove.
RIK ima obavezu da najkasnije 13. aprila do ponoći objavi zbirnu izbornu listu u “Službenom glasniku”.
Posljednje istraživanje Agencije za istraživanje tržišta i javnog mnjenja “Faktor plus“ rađeno početkom marta pokazalo je da SNS ima podršku 49,4 posto građana, SPS 11,3, DS 6,4, SRS šest, koalicija DSS-Dveri 5,7, a koalicija SDS- LDP- LSV pet posto. Pokret “Dosta je bilo” se kreću oko tri procenta.
Analitičari: Izbori nisu toliko neizvesni
Kada je riječ o rejtingu ličnosti, Aleksandar Vučić ima 58 posto podrške i 31 posto neodobravanja. Najveći procenat neodobravanja imaju: Bojan Pajtić – devet posto podrške i 63 neodobravanja, zatim Vojislav Šešelj – 15 posto podrške i 61 posto neodobravanja, dok je Boris Tadić dobio 11 posto podrške i 48 posto neodobravanja.
Prema istraživanjima Ipsos Strategic Marketinga, otkriven je izvestan pad u rejtingu SPS-a nakon što je njihov dotadašnji koalicioni partner – Partija ujedinjenih penzionera Srbije otišla u koaliciju sa SNS-om.
Politički direktor Centra za slobodne izbore i demokratiju (CeSID) Đorđe Vuković kazao je za Anadolu Agency da predstojeći izbori nisu toliko neizvesni, kao i da je malo vjerovatno da će se nešto bitno promijeniti.
“Malo je vjerovatno da SNS nema vladajuću poziciju, kao i da neko iz opozicije uspije ozbiljno da zaprijeti da ugrozi poziciju SNS“, rekao je Vuković.
Za sada oko 6,7 miliona birača
U Jedinstveni birački spisak je, prema podacima Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave Srbije upisano 6.734.802 birača, ali će ukupan broj birača sa pravom glasa objaviti Republička izborna komisija (RIK) 72 sata prije održavanja izbora.
Građani Srbije, koji imaju pravo glasa, mogu na stranici Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave (www.birackispisak.mduls.gov.rs/javniportal) da provjere da li su upisani u birački spisak klikom na “provjera upisa u jedinstveni birački spisak”.
Ukoliko građanin nije upisan u birački spisak, a postao je punoljetan poslije zaključenja biračkog spiska, odnosno 15 dana prije dana održavanja izbora, opštinske i gradske uprave su u obavezi da od trenutka kada se izbori raspišu, sve koji pune 18 godina sa danom održavanja izbora, upišu u birački spisak.
Birači koji imaju boravište u inostranstvu mogu najkasnije do 2. aprila da preko diplomatsko-konzularnog predstavništva Srbije podnesu zahtjev da se upišu na spisak da će na glasati u inostranstvu.