Nekoliko miliona hadžija iz čitavog svijeta koji obavljaju petu islamsku dužnost, hadž, danas su ponovno obukli svoje ihrame i nijete hadž. Iz Bosne i Hercegovine, na hadž je ove godine otišlo oko 1.411 hadžija. Bh. hadžije su rano jutros stigle na brdo Arefat, potvrdio je direktor Ureda za hadž i umru Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, Nezim efendija Halilović.
Njihovo zdravstveno stanje je dobro i, osim blažih prehlada, nema ozbiljnijih tegoba.
Nakon što se smjeste u svojim šatorima, hadžije će vrijeme provoditi u dovama, namazu, zikru i ostalim ibadetima. Inače, na Arefatu se podne i ikindija- namaz klanjaju skraćeno i spojeno u podnevskom vremenu, a ibadeti mogu biti i individualni i grupni.
Nakon zalaska sunca napušta se Arefat i odlazi u dolini Muzdelife. Tu se klanja akšam i jacija skraćeno i spojeno. Prespava se dva do tri sata da bi se bilo spremno za ibadete slijedećeg dana. Na Muzdelifi se ostaje do sabaha slijedećeg dana, dakle prvog dana Kurban-bajrama. Tu se sakupi i 49 kamenčića, ne većih od lješnjaka.
Nakon sabah-namaza, a prije izlaska sunca, kreće se ka mjestu Mina, koje je udaljeno više od pet kilometara. Obično su velike gužve, te gotovo sve hadžije do Mine idu pješice.
Po dolasku na Minu, a nakon izlaska sunca, hadžije će baciti sedam kamenčića na Džemretul-akabu (Velikog šejtana), koje je najbliže Meki. Kamenčići se bacaju desnom rukom, jedan po jedan, a pri svakom zamahu kaže se : „Allahu ekber.“
Nakon ovoga prestaje se učiti telbija. Hadžije će zaklati kurbane, koje obično osigurava organizator hadža. Po okončanju tih aktivnosti, za mnoge slijedi povratak, a neki ostaju i duže.
Dan nakon stajanja na Arefatu je Kurban-bajram ili Hadžijski bajram, praznik prinošenja žrtve. Hadžije nisu dužne klanjati bajram-namaz.