Hren je poznat po svom oštrom ukusu i mirisu. Koristi se širom svijeta hiljadama godina, obično kao začin, ali i u medicinske svrhe.
Ovaj korijen sadrži više jedinjenja koja čuvaju zdravlje i preveniraju i teška oboljenja. A budući da smo usred sezone virusnih i bakterijskih infekcija, hren treba konzumirati svakodnevno jer suzbija upale i jača pluća.
Poznato je da konzumiranje hrena izaziva peckanje u sinusima, nosu i grlu. Iz tog razloga, često se koristi za ublažavanje prehlade i problema sa disanjem.
Jedna studija koja je obuhvatila preko 1.500 ispitanika otkrila je da je hren skoro podjednako efikasan u terapiji akutne infekcije sinusa i bronhitisa kao i konvencionalni antibiotici. Zato ga treba jesti i preventivno.
A ako već imate neku respiratornu infekciju, obavezno uvrstite hren u ishranu. Dovoljno je pojesti dvije do tri kašičice hrena dnevno. Alil izotiocijanat, ulje koje se oslobađa kada se sječe korijen hrena, može imati moćna antibakterijska svojstva.
Studije sugerišu da se može boriti protiv niza opasnih bakterija, uključujući ešerihiju, helikobakteriju i salmonelu.
Hren ima i diuretička svojstva, što znači da pomaže u podsticanju mokrenja. Ovo je važno za redovno izbacivanje toksina iz tijela. Samim tim pospješuje se i izbacivanje bakterija iz bešike i mokraćnih kanala.
Ne čudi što se hren češće konzumira u zimskom nego u ljetnjem periodu, jer tad jedemo masniju i kaloričniju hranu. A da bi se ona brže i lakše svarila, pomoći će nam hren. Hren je dio grupe koja se zove holagogi, jer pokreće žučnu kesu da oslobađa žuč, ključni aspekt procesa varenja.
Još jedna velika zdravstvena korist od hrena je to što, zahvaljujući pomenutom alil izotiocijanatu ubrzava metabolizam i time pospješuje mršavljenje.