DAMASK – Više od 215.000 ljudi izgubilo je život tokom četvorogodišnjeg konflikta u Siriji, saopštila je danas opoziciona sirijska Opservatorija za ljudska prava, sa sedištem u Londonu.
U saopštenju te organizacije se navodi da je od marta 2011. godine, kad je započeo konflikt u Siriji, u toj zemlji poginulo ukupno 215.518 ljudi, od čega više od 66.000 civila, prenela je agencija AFP.
Konflikt u Siriji ušao je danas u svoju petu godinu, tokom koje je raseljena polovina ukupne populacije, a kritičnu humanitarnu krizu dodatno pogoršava i napredovanje džihadista iz Islamske grupe, koji su zauzeli deo teritorije te države.
Diplomatski napori za rješenje krize su posustali, nakon što na dvije runde mirovnih pregovora nije postignut nikakav napredak, a nije se ostvario čak ni predlog za lokalni prekid vatre u gradu Alepo.
Konflikt u Siriji je započeo 2011. godine kao pobuna protiv vlade. Demonstranti su tog 15. marta izašli na ulice kako bi se pobunili protiv vlasti predsednika Bašara Asada, inspirisani sličnim pobunama u Egiptu i Tunisu.
Žestoki odgovor vlasti na demonstrante je, međutim, rezultovao time da su oni uzeli oružje u ruke, pa je protest prerastao u brutalni konflikt na više frontova, na kojima se sada sukobljavaju državne snage, džihadističke grupe, kurdski borci i preostali pobunjenici.
Posljedice sukoba su tako užasavajuće da agencija Ujedinjenih nacija za izbeglice procenjuje da se u Siriji sada odigrava “najveća humanitarna kriza našeg doba”.
Oko četiri miliona Sirijaca je izbeglo u inostranstvo, od čega je samo susedni Liban primio milion Sirijaca. Unutar same zemlje je raseljeno više od sedam miliona ljudi, a UN navodi i da oko 60 odsto stanovništva živi u siromaštvu.
Pored toga, desetkovana je sirijska infrastruktura, lokalna valuta je u slobodnom padu, a ekonomisti procenjuju da je tamošnja privreda vraćena u vreme od prije 30 godina.