Vlasti Indonezije pogubile su šest osoba od kojih su pet bile strani državljanja zbog trgovine drogom, nakon čega su uslijedile žestoke kritike diplomata zemalja čiji su građani pogubljeni.
Brazil i Holandija, čiji su građani među pogubljenim, osudili su ubistva i opozvali ambasadore iz Indonezije, kako bi se obavile konsultacije. Građani Malavija, Nigerije i Vijetnama su takođe pogubljeni, a ubijena je i žena iz Indonezije. Brazilska predsjednica Dilma Rusef je istakla da je ovo pogubljenje naškodilo odnosima dvije zemlje. Brazilac Marko Arčer Kardoso Moreira (53) uhapšen je 2003. godine kada je policija na aerodromu u DŽakarti kod njega pronašla 13,4 kilograma kokaina. Kako se navodi, on je prvi Brazilac koji je pogubljen u inostranstvu.
Rusef je lično apelovala kod predsjednika Indonezije DŽoka Vidoda da spriječi ekgzekuciju.
Organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesti internešnal apelovala je na vladu Indonezije da spriječi pogubljenja i da ukine smrtnu kaznu. Osuđenici su pogubljeni uprkos apelima i molbama međunarodne javnosti i zvaničnika. Novi predsjednik Indonezije DŽoko Vidodo je odbacio sve molbe, uprkos tome što su ih uputili EU, brazilska vlada i Amnesti internešenel. Otkako je preuzeo funkciju u oktobru, Vidodo se suočava s kritikama zbog podrške izvođenju smrtne kazna i naveo da će odbiti 64 zahtjeva za njeno ukidanje za osobe koje su osuđene zbog droge. Među njima su dva državljana Australije koji su 2005. godine uhapšeni sa više od 8 kilograma droge.
Indonezijski zakoni koji se odnose na trrgovinu drogu su veoma strogi. Smrtna kazna je ponovo uvedena 2013. godine nakon četverogodišnje pauze, ali 2014. godine nije bilo smaknuća.