Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko ocijenio je u Sarajevu sramotnom činjenicu da odluka Ustavnog suda BiH o Gradu Mostaru nije implementirana već šest godina. “Mostarci su jedini građani u Evropi koji nisu imali mogućnost da biraju prije četiri godine”, izjavio je Inzko za Fenu, izrazivši nadu da će se to sada konačno dogoditi.
Činjenicu da odluka Ustavnog suda BiH o Gradu Mostaru nije implementirana već šest godina smatra sramotnom, istakavši da je to krivično djelo. Međutim, izrazio je zadovoljstvo jer je sada, poslije duge šutnje, došlo do reakcije bh. političara.
“Jučer je pet-šest političara dalo izjave”, kazao je Inzko, dodavši da se nada da će iz te debate izaći neko kompromisno rješenje koje mora biti u skladu s odlukom Ustavnog suda BiH.
Nepostoajnje dogovora o objavljivanju rezultata popisa stanovništva je više tematika za Evropsku uniju, a ne za visokog predstavnika, kaže Inzko, ali misli da svaka zemlja mora znati svoju statistiku, kao naprimjer koliko stanovnika ima Sanski Most, da li ih je 25.000 ili 50.000, zbog podsticaja i slično.
“Kada iz Evropske uniju budu došla pitanja, njih oko 5.000, jedno od prvih će biti koliki je broj stanovnika. Međutim, imamo još nekoliko nedjelja za neki kompromis, tako da se možda i pronađe”, zaključio je Inzko u izjavi za Fenu.
Pregovori vladajućih političkih partija u Mostaru, Stranke demokratske akcije i Hrvatske demokratske zajednice uveliko traju, ali rješenje se ne nazire. Ukoliko ne bude donesena odluke o odlaganju lokalnih izbora, Centralna izborna komisija dužna je da ih raspiše početkom maja. Mostar – Foto: klix.ba MostarFoto: klix.ba U tom slučaju , rješenje za Mostar moralo bi biti ustanovljeno 30 ili čak 60 dana prije raspisivanja izbora, kako bi se uskladile i ispoštovale sve potrebne zakonske i pravne procedure.
U međusobnim polemikama glavne optužbe na račun političkih partija odnose se na namjere da “podijele grad” “Prijedlog SDA je baziran upravo na stavovima po pitanju uređenja grada Mostara, ni o kakvoj podjeli grada ne radi, za nas Mostar i dalje ostaje jedinstven grad, samo njegovo unutrašnje uređenje trebaju dogovoriti građani grada Mostara i političke partije koje ih predstavljaju”, kaže je predsjednik Gradskog odbora SDA Mostar, Salem Marić. On dodaje da ovaj prijedlog ne znači podjelu grada kako se to želi predstaviti. Mi želimo jedinstven grad, jedinstvenu gradsku administraciju, jedan budžet, jedan statut, jedno gradsko vijeće. Znači jedno, a ne neku podjelu”, dodao je Marić. Damir Džeba, predsjednik Gradskog odbora HDZ-a, kaže da je ova stranka predložila da u gradu Mostaru bude pet izbornih jedinica od kojih bi izborne jedinice bivših teritorija, bivših gradskih općina Stari grad, centralna zona i jugozapad bila jedna izborna jedinica, a ostale izborne jedinice bi bile na teritoriji ili u granicama kako su to bila bivša gradska područja sjevera, jugoistoka, zapada i juga.