U Sarajevu je održan sastanak Upravnog odbora Programa pomoći državama Zapadnog Balkana i Turskoj (IPA FLOODS) u izgradnji kapaciteta za zaštitu od poplava.
Riječ je o projektu koji je pokrenut u januaru prošle godine pod okriljem Generalne direkcije Evropske komisije za humanitarnu pomoć i civilnu zaštitu (DG ECHO) a u cilju izgradnje kapaciteta za upravljanjem rizikom od poplava zemalja korisnica: BiH, Albaniji, Hrvatskoj, Makedoniji, Kosovu, Crnoj Gori, Srbiji i Turskoj.
Direktor programa Luigi D’Angelo rekao je kako se program sastoji od dva lota: prvi za cilj ima uspostavljanje jedinstvenog modela civilne zaštite za odgovor na poplave (čamaci) te lot dva (pumpe visokog kapaciteta).
“Projekat se sastoji od dva lota koja finansira Evropska komisija, u ukupnoj vrijednosti od šest miliona eura”, istakao je D’Angelo.
Konkretno je BiH kroz projekat dobila priliku opremiti dva tima za spašavanje na vodi te određen broj barijera odnosno nasipa u slučaju naglog porasta nivoa rijeka, rekao je pomoćnik ministra za zaštitu i spašavanje Ministarstva sigurnosti BiH Samir Agić.
Ovakva pomoć, kako je istakao, nije dovoljna, ali je svakako dobrodošla.
“Mi uvijek moramo razmišljati o činjenici da ne može civilna zaštita raditi sve, postoje i druge organizacije i ljudi koji zato primaju plate, koji moraju uraditi mnogo predradnji u prevenciji poplava, od uređenja korita rijeka, uređenja okoliša i drugih ativnosti, a tek onda civilna zaštita. Poplave iz 2014. su nešto što se dešava jednom, nadam se, u historiji jer takva poplava koja je pokrila dvije petine BiH nikada nije zabilježena. Imamo iskustva i naučene lekcije iz toga i radimo svaki dan”, rekao je Agić dodajući da je Ministarstvo sigurnosti BiH ranije opremilo entitetske uprave civilnih zaštita i Brčko Distrika vozilima za djelovanje u poplavama, opremom i čamcima u cilju spremnosti za pomoć i drugim zemljama.
Obuka timova za spašavanje u slučaju poplava počinje od narednog mjeseca, rekao je direktor Federalne uprave civilne zaštite Fahrudin Solak.
“Cijeli projekat je usmjere na jačanje kapaciteta BiH, to je raspored opreme gdje će u Federaciji BiH biti oprema za spašavanje na vodi, u Republici Srpskoj oprema za ispumpavanje odnosno pupme visokog pritiska, a oprema za odbranu od poplava u Brčkom. Tu su napravljena tri tima koja će biti sastavi dio međunarodnih timova u slučaju potrebe zemljama u okruženju, da radimo po istim procedurama, istim načinom rada, da se ne dogode konfuzije na terenu. Ta priča ima dobru podlogu i mislim da će nam dobro koristiti u budućnosti”, zaključio je Solak.