BIHAĆ, 22. septembra – Nakon akcije „Koverta“, u kojoj se Tužilaštvo USK uhvatilo u koštac sa korupcijom u privredi, istraga u vezi sa koruptivnim radnjama proširena je i na oblast visokog brazovanja. Rano jutros, u pratnji policije, istražioci Tužilaštva USK vršili su istražne radnje u Visokoj zdravstvenoj školi. Nezvanične informacije o istrazi vezanoj za niz krivičnih djela za koja su osumnjičeni profesori predavači potvrdili su i u Rektoratu Univerziteta u Bihaću na konferenciji za novinare. Navodno je u dosadašnjem dijelu istrage utvrđeno postojanje osnovane sumnje u počinjena djela korupcije i zloupotrebe položaja i ovlasti u periodu od 2007. do 2009. godine na ovoj visokoškolskoj ustanovi. Kako se doznaje iz izvora bliskih istrazi, nekoliko profesora predavača u Visokoj zdravstvenoj školi godinama je upleteno u korupcijsku mrežu, počinili su više krivičnih djela i tako stekli značajnu imovinsku korist. Nezvanično, samo jedan profesor čiji je rad u ovoj visokoškolskoj ustanovi trenutno je predmet istrage, nezakonito je stekao više od 135.000 KM. U Tužilaštvu USK danas nisu željeli komentirati posjetu Visokoj zdravstvenoj školi. S druge strane, u Rektoratu daju podršku radu Tužilaštva i naglašavaju da je zatražena dokumentacija vezana za period od 2007 – 2009. godine te da je to vrijeme prije integracije Univerziteta odnosno vrijeme kada je svaki fakultet i viša škola, pa i Visoka zdravstvena, bila zasebno pravno lice. Podsjetio je na vrlo turbulentnu historiju rada ranije Više medicinske, a potom i Visoke zdravstvene škole prvenstveno kada je u pitanju rad tadašnjeg menadžmenta ove ustanove.
Na pitanje da li je profesor, čiji rad je predmet istrage, i sada uposlenik Visoke zdravstvene škole dekanesa Dženana Gačo, u interesu istrage, nije dala odgovor. Kaže, danas niti jedan dokument nije iznesen iz ustanove na čijem je čelu.
Istragu Tužilaštva na Univerzitetu povezuju sa predizbornom kampanjom, ali i dolaskom jednog privatnog fakulteta. Rektor Refik Šahinović ističe da mita i korupcije na Univerzitetu vjerovatno ima, ali da on za to nema dokaze. Bilo je, kaže, istražnih radnji vezanih za finansijske izvještaje, ali u ovu ustanovu do sada nije stigao niti jedan zahtjev u okviru bilo koje istrage vezane za mito i korupciju. Ukoliko za bilo kojeg profesora bude utvrđeno da je učestvovao u nezakonitim radnjama, bit će sankcionisan, kaže Šahinović. S druge strane, nezvanično kantonalni mediji prensose da Kantonalno tužilaštvo vodi paralelne istrage odnosno provjeru rada svih fakulteta i više univerzitetskih profesora navodno upletenih u koruptivne radnje. Među ostalim, radi se o kupovini i prodaji ispita te zloupotrebi položaja i ovlasti.