Pitanje daljih sankcija protiv Rusije biće razmatrano ili na sastanku ministara inostranih poslova EU u ponedjeljak 14. decembra ili u toku samita Unije 17-18. decembra, a Italija je tražila od EU da se o pitanju produženja antiruskih sankcija razgovara na zasedanju ministara inostranih poslova svih 28 zemalja Unije.
Na taj način je blokirano automatsko produženje roka trajanja sankcija, koji ističe 31. decembra, prenosi Sputnjik.
Formalna odluka o produžetku “kaznenih mjera” za Rusiju trebalo je da bude donesena na sastanku predstavnika članica Unije do kraja ove nedjelje.
Postupak Italije politički analitičari u Rusiji ocjenjuju kao gest prijateljstva, ali i izraz nezadovoljstva djelovanjem EU.
Ipak, ovaj čin ne označava automatski ukidanje sankcija, ali postoji makar mala vjerovatnoća da Evropa dođe do zaključka da ove mjere ne doprinose rješavanju problema, niti pogađaju ciljeve zbog kojih su donesene, navodi Sputnjik.
Ruski predsjednik Vladimir Putin pozvao je britanske eksperte da pomognu u analizi crne kutije ruskog aviona koji je oborila Turska, dok je, istovremeno, turski premijer Ahmet Davutoglu rekao da je njegova zemlja spremna da sarađuje sa Moskvom kako bi spriječili ponavljanje incidenta od 24. novembra.
Putin je poziv britanskim stručnjacima uputio nakon što se u telefonskom razgovoru sa britanskim premijerom Dejvidom Kameronom dogovorio da sarađuju po pitanju Sirije, saopštio je Kremlj, prenosi AFP.
Davutoglu je, istovremeno, danas optužio Moskvu da sprovodi kampanju “etničkog čišćenja” u Siriji i pomaže jačanju džihadista Islamske države.
“Rusija pokušava da etnički očisti sjevernu Latakiju kako bi protjerala sve pripadnike turske i sunitske populacije koji nemaju dobre odnose sa (sirijskim) režimom”, rekao je Davutoglu novinarima u Istanbulu.