Rusija je uvjerena da OHR nema više nikakvu izvršnu ulogu u BiH. Bonska ovlaštenja nisu korištena još od izbora 2010. godine, a kada je to i bilo učinjeno u Federaciji BiH – završilo je katastrofom, navodi ruski ambasador Petar Ivancov. Ruski ambasador u BiH Petar Ivancov smatra da je BiH pokazala zrelost odbijanjem da uvede sankcije Ruskoj Federaciji i napominje da je međusobna trgovina na nivou od oko 450 miliona evra. On je ukazao da iz Rusije stiže uglavnom gas, nafta i naftni derivate dok, istovremeno, BiH u Rusiju izvozi poljoprivredne i farmaceutske proizvode. – S obzirom na to, da je zbog sankcija smanjen uvoz poljoprivrednih proizvoda iz EU, BiH i Srbija imaju šansu na ruskom tržištu – poručuje Ivancov.
Ruski ambasador ocjenjuje da su izbori, između ostalog, “potvrdili Milorada Dodika kao lidera Republike Srpske, ali da ostaje da se vidi kako će se razvijati razgovori o formiranju vlasti”.
Ivancov u potpunosti odbacuje tvrdnju bivšeg visokog predstvnika i britanskog diplomate Pedija Ešdauna da postoji opasnost novog rata u BiH. On ukazuje da su strane vojne snage prisutne na terenu i ne dijeli mišljenje da postoji bilo kakva mogućnost novog konflikta.
– Kao diplomata, ja sebi ne bih dozvolio da dajem izjave koje mogu biti protumačene kao provokativne – poručuje ambasador. Ivancov ocjenjuje da je OHR trebalo zatvoriti još 2007. godine kada je Savjet za sprovođenje mira usvojio odluku o tome.
– Rusija je uvjerena da OHR nema više nikakvu izvršnu ulogu u BiH. Bonska ovlaštenja nisu korištena još od izbora 2010. godine, a kada je to i bilo učinjeno u Federaciji BiH – završilo je katastrofom. Zato nema praktične koristi od visokog predstavnika, jer BiH savršeno može upravljati sama sobom – smatra Ivancov. On ističe da bi uloga međunarodne zajednice trebalo da se svede na pomoć i savjete, a da ni u kom slučaju ne treba da se upliće u unutrašnje stvari suverene zemlje.
Ivancov navodi da bi o stranom vojnom prisustvu na teritoriji BiH trebalo da odlučuju građani. On smatra da EUFOR ima korisnu ulogu u izgradnji Oružanih snaga BiH, ali da je, što se tiče bezbjednosne komponente, njegova uloga postala znatno manja njego prije. Komentarišući informaciju da, prema nekim procjenama, više od 300 građana BiH ratuje za Islamsku državu u Iraku i Siriji, ambasador navodi da Rusija nudi razmjenu informacija i iskustava kojim bi se jačala saradnja u bezbjednosim pitanjima.
– Očekujem da konsultacije budu održane iduće godine, kada bi predstavnici Ruske Federacije razgovarali sa predstavnicima Ministarstva bezbjednosti BiH u Sarajevu, ali i sa predstavnicima MUP oba entiteta – navodi Ivancov. Pojašnjavajući izjavu o eventualnoj posjeti BiH ruskog predsjednika Vladimira PUtina, Ivancov pojašnjava da je tu mogućnost pomenuo u sklopu komentara o nedavnoj posjeti Putina Beogradu. – Napomenuo bih da je posjeta Beogradu bila u povodu obilježavnja oslobođenja Beograda i pobjedu nad fašizmom i nacizmom. Kada je riječ o eventualnoj posjeti predsjednika Putina Sarajevu ili Banjaluci – to bi bilo odlično, ali ne bih sada toliko gledao u budućnost – zaključuje Ivancov.