Ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak ocijenio je za Fenu da BiH, nakon odluke građana na referendumu o izlasku Velike Britanije iz Evropske unije (EU), ne treba da razmišlja o bilo kakvom vanjskopolitičkom zaokretu.
“Važno je da zadržimo reformski kurs i da nastavimo svoj evropski put”, rekao je Crnadak. Razlozi zbog kojih se BiH opredijelila za taj put, kaže, nisu nestali nakon rezultata glasanja građana Britanije na referendumu. Ističe da je još rano da se iznose ozbiljne analize te odluke.
“Sigurno je da se ništa neće dešavati preko noći. Procedure unutar Velike Britanije i one koje se odnose na razdruživanje s EU su takve da je to proces koji traje godinama. Zato treba mirno pogledati koje će biti prve implikacije glasanja građana velike Britanije”, rekao je Crnadak.
Bit će interesatna, dodaje, situacija na berzama i kakve će biti posljedice po britansku ekonomiju.
Odluka Britanaca da napuste EU je neočekivana s obzirom na ogromne ekonomske interese koje je Velika Britanija imala unutar EU, a posljedice će, gledano dugoročno, biti ozbiljne, izjavio je Srni član Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda Mladen Ivanić.
“Posljedice ove odluke dugoročno, bit će veoma ozbiljne i mislim da će te posljedice više snositi sama Velika Britanija, a ne toliko EU. Ako posljedice budu pozitivne, u šta sumnjam, onda će efekti doći naknadno i kod drugih članica EU, ali ako budu negativne, mislim da će to biti veliko otrežnjenje u Britaniji, jer će platiti visoku cijenu referenduma o izlasku iz EU”, ocijenio je Ivanić.
S druge strane, ističe on, EU se nalazi pred izborom – da li će ostatak Unije ići na jačanje ili na decentralizaciju institucija. Član Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda očekuje da je prvi scenario više moguć, dakle, da se ide putem čvršćeg objedinjavanja unutar EU, mada je o tome rano govoriti. “Ne mislim da je ovo kraj EU, jer je ona prošla mnoge krize pa će proći i ovu, ali mislim da će stvari sigurno biti mnogo drugačije nego prije referenduma u Britaniji”, rekao je Ivanić.
On smatra da izlazak Velike Britanije iz EU neće proizvesti neke posebne ni političke ni ekonomske implikacije po BiH. “Nama je i u EU, koja je u krizi, bolje nego van EU. BiH je van EU toliko vremena pa imamo složeno stanje, lošu ekonomiju, veliku nezaposlenost, nedostatak perspektive… I u ‘slaboj EU’ nama bi bilo puno, puno bolje”, zaključio je Ivanić izjavu Srni. Velika Britanija se na referendumu izjasnila za napuštanje EU, prenijeli su svi britanski mediji nakon prebrojane velike većine biračkih listića. BBC navodi da je na referendumu opcija za “izlazak” iz EU pobijedila sa 51,9 odsto, u odnosu na “ostanak”, koji je dobio 48,1 odsto glasova. Ovo je prvi put u istoriji da neka zemlja napušta EU.