Iako se nalaze van granica matične države, predstavnici bh. dijaspore u Bosni i Hercegovini žele biti prisutni, kako kažu, ne samo srcem, već i materijalno, kroz ekonomiju. Upravo je jedna od okosnica 8. Kongresa Svjetskog saveza dijaspore Bosne i Hercegovine, na kojem je učestvovalo 150 delegata iz 20 država, uvezivanje u funkciji ekonomskog razvoja naše zemlje.
Druga je očuvanje maternjeg jezika, kroz dopunsku nastavu i kulturne aktivnosti. Zaključeno je da je Bosna i Hercegovina dužna osigurati sredstva za finansiranje rada dopunskih škola na maternjim jezicima, što je preduslov očuvanja veza mladih naraštaja naše dijaspore u svijetu sa Bosnom i Hercegovinom.
Na Kongresu je upućen poziv dijaspori koja je u mogućnosti da se, umjesto slanja novčanih doznaka, odluči za ulaganja u Bosni i Hercegovini i na taj način ostvari profit, osigura nova radna mjesta. Na taj način, kako je rečeno, dijaspora bi direktno doprinijela ekonomskom razvoju Bosne i Hercegovine. Delegati su na Kongresu izabrali da i u naredne dvije godine mandat predsjednika ove organizacije povjere Hasanu Šehoviću. Za potpredsjednike su izabrani Naida Ribić iz Holandije i Haris Halilović iz Njemačke. Ministrica za ljudska prava i izbjeglice Semiha Borovac izjavila je na Kongresu kako se do kraja godine očekuje usvajanje prve Politike odnosa prema dijaspori. “Za to imamo podršku Predsjedništva, Vijeća ministara i Parlamenta Bosne i Hercegovine. Izradom politike želimo institucionalizirati saradnju sa bh. dijasporom to jest staviti je u funkciju ekonomskog razvoja Bosne i Hercegovine”, kazala je Borovac.