Palestinski zvaničnik Saeb Erekat oštro je osudio odluku Izraela da blokira transfer 125 miliona dolara od poreza koji Izrael ubire u ime Palestinske samouprave, u znak odgovora na odluku Palestinaca da se pridruže Međunarodnom krivičnom sudu, označivši taj potez “ratnim zločinom.”
Erekat je rekao, također, da je to “piraterija” i „kolektivno kažnjavanje” palestinskog naroda.
“Ako Izrael misli da će kroz ekonomski pritisak uspjeti skrenuti naš pristup od slobode i nezavisnosti, onda griješi”, rekao je Erekat, dodavši da “taj novac nije izraelski dobrotvorni prilog palestinskom narodu. To je novac palestinskog naroda i Izrael nije donator”.
Izrael je i ranije zaustavljao transfer novca od poreza, ali ta mjera nije dugo trajala.
Reakcija SAD-a
Blokada fondova je samo jedna od nekoliko kaznenih mjera koje Izrael može preduzeti protiv Palestinaca, uključujući širenje jevrejskih naselja na okupiranoj Zapadnoj obali, navode izraelski mediji. U izvještajima se dodaje da će se izraelski premijer Benjamin Netanyahu sastati sa svojim ministrima da diskutuju od daljim osvetničkim koracima, javlja Tanjug. Vlada SAD-a još nije objelodanila kako će ona reagovati, ali se protivi palestinskom potezu i nagoviještena je mogućnost posljedica po pomoć od 400 miliona dolara godišnje koju daje Palestincima.
Pristupanje međunarodnom sudu u Hagu, u kome bi Palestinci mogli tužiti Izrael za ratne zločine, označava veliku izmjenu politike i promjenu odnosa palestinskog predsjednika Mahmouda Abbasa prema jevrejskoj državi od napetih do otvoreno neprijateljskih.
Nakon što je Palestina predala zahtjev za članstvo u Međunarodni krivični sud, uslijedila je kazna Izraela. Izrael je odlučio zamrznuti mjesečni prenos od 100 miliona eura Palestincima pošto je palestinski predsjednik Mahmoud Abbas podnio zahtjev za pristup Međunarodnom krivičnom sudu (ICC) čime otvara mogućnost da izraelsku državu tuži za ratni zločin, rekao je danas izraelski dužnosnik, prenosi Hina. Premijer Benjamin Netanayhu odlučio je, nakon konsultacije sa svojim ministrima, zamrznuti planirani mjesečni transfer od približno 500 miliona izraelskih šekela (oko 104 miliona eura) Palestincima. Taj novac je Palestinskoj samoupravi važan za isplatu plaća javnih službi i za rad Vlade. To je prva izraelska kaznena mjera pošto je Abbas u petak Ujedinjenim narodima podnio zahtjev za članstvo u Međunarodnom krivičnom sudu i drugim međunarodnim ugovorima, što je Izrael nazvao jednostranim potezom koji koči mirovne pregovore.
Netanyahuov poziv ICC-u
Palestinci bi, skladu s Rimskim statutom, postali stranka na ICC-u 60 dana nakon predaje zahtjeva. Ispunjenje zahtjeva, koji je naljutio Izrael i SAD, omogućio bi nadležnost suda za zločine počinjene u palestinskim područjima i istragu nad palestinskim i izraelskim čelnicima višegodišnjem sukobu.
Ni Izrael ni Sjedinjene Američke Države nisu članice ICC-a. Američki su dužnosnici rekli da bi palestinski zahtjev za članstvom u sudu, čije je sjedište u Hagu i koji se bavi pitanjima ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti, moglo ugroziti oko 400 miliona dolara godišnje pomoći.
Osim članstva u ICC-u, Palestinci traže status potpisnika Konvencije UN-a protiv međunarodnog organiziranog zločina, Konvencije o pravu mora, dva dodatna protokola uz Ženevsku konvenciju i Konvencije o kasetnom streljivu. Netanyahu je ranije ove sedmice pozvao ICC da odbaci palestinski zahtjev za članstvom. Abbas je zahtjev za pristup ICC-u podnio pošto je Vijeće sigurnosti UN-a odbacilo palestinsku rezoluciju kojom se Izrael poziva da se u roku od tri godine povuče s teritorije koju je zauzeo 1967. godine.
Izvor: Agencije