Bosna i Hercegovina je, prema izveštaju o napretku Evropske komisije za 2014. godinu, na samom začelju zemalja u regionu, kada se radi o ispunjavanju EU obaveza na putu ka članstvu.
Najviše se zamjera nedostatak političke volje bh. lidera da se istinski bave reformama nužnim za evropski put zemlje, a masovni protesti građana u februaru su, kako se ističe, pokazali svu krhkost socio-ekonomske situacije u BiH.
Podcrtane su političke napetosti u Savetu ministara BiH u vezi s podjelom nadležnosti, koje se protežu i na druge nivoe vlasti. Vladajuće elite, kaže se, i dalje instrumentalizuju političke, etničke i stranačke interese po mnogim važnim pitanjima.
U izvještaju se naglašava da je za BiH napredak ka EU veoma važan i da je neophodno da se vlasti na svim nivoima poslije oktobarskih izbora brzo formiraju i naprave konkretne korake za potrebne reforme.
Političko vođstvo duguje BiH i njenim građanima osiguranje jasnog smjera na evropskom putu, kaže se u izvještaju EK o napretku BiH za 2014.
Ukazano je da BiH nije prevladala zastoj u procesu evropskih integracija, dok većina ostalih zemalja u regiji napreduje odlučno na tom putu.
Nije došlo do konkretnog napretka u osiguravanju funkcionalnosti i održivosti institucija, ostvaren je vrlo ograničen napredak u usvajanju zakona vezanih za EU, a politički i međuetnički sukobi imali su značajan negativan uticaj na rad parlamenata.
BiH još uvek nije implementirala presudu Evropskog suda za ljudska prava u predmetu “Sejdić-Finci”, koja treba da ukine nacionalnu diskriminaciju iz izbornog zakonodavstva, podsjeća se u izveštaju, koji ističe i neefikasan koordinacioni mehanizam o pitanjima vezanim za EU.
Kritikovano je i funkcionisanje javne uprave, na području reforme pravosudnog sistema uočen je mali napredak, kao i u platformi za smanjenje korupcije, koja i dalje, međutim, utiče na čitav javni sektor.
Povećan je politički i finansijski pritisak na medije, zatim zastrašivanja i prijetnje novinarima, ukazuje EK.
Skromni privredni rast u 2013. godini od 1,5 odsto BDP je posrnuo već u prvoj polovini ove godine i rast je ponovo usporen, dodatno i zbog poplava u maju.
Nezaposlenost je i dalje izrazito visoka, kvalitet javnih finansija veoma nizak, a, kao i prošle godine, BiH je postigla manji napredak prema tržišnoj ekonomiji, piše u izvještaju Evropske komisije.