U organizaciji Saveza antifašista i boraca narodnooslobodilačkog rata u Bosni i Hercegovini, danas će se u Jablanici održati svečano obilježavanje 71. godišnjice od legendarne Bitke za ranjenike na Neretvi. Tradicionalno, pred početak zvaničnog dijela bit će upriličena akcija “Cvijet za ranjenike”, odnosno spuštanje 71 karanfila sa mosta u Neretvu.
U organizaciji učestvuje i SABNOR BiH Jablanica, Društvo Josip Broz Tito iz Jablanice i muzej “Bitka za ranjenike na Neretvi”, a uz SABNOR BiH pokrovitelj je i Općina Jablanica.
“Uprkos teškoj situaciji u kojoj djeluje SABNOR BiH i samo zahvaljujući entuzijazmu antifašista u našoj zemlji, skromnijim ali dostojanstvenim programom obilježit ćemo godišnjicu jedne od najvažnijih bitaka iz 2. svjetskog rata – Bitke na Neretvi”, istakao je Nijaz Skenderagić, potpredsjednik SABNORBiH-a.
I ove godine je najavljen dolazak antifašista iz regiona, koji žele dati svoj doprinos u očuvanju sjećanja na svoje saborce i njihov herojski podvig.
Tradicionalno, pred početak zvaničnog dijela bit će upriličena akcija “Cvijet za ranjenike”, odnosno spuštanje 71 karanfila sa mosta u Neretvu, nakon čega će se položiti cvijeće na spomen obilježje Muzeja “Bitka za ranjenike na Neretvi” poslije čega će uslijediti svečana akademija.
“Raduje nas što će i ove godine u program obilježavanja 71. godišnjice od Bitke na Neretvi biti uključeni mladi ljudi, jer je to jedini garant da će ideja antifašizma i borba protiv svakih podjela živjeti i u generacijama koje dolaze”, istakao je Ozren Islamović član Organizacionog odbora i najavio učešće horova, kulturno-umjetničkih društava, kao i rock koncert.
Legendarna Bitka za ranjenike na Neretvi, jedna je od najhumanijih bitaka u historiji ratovanja.
BITKA NA NEREVI
Bitka za ranjenike na Neretvi bila je bitka za spas preko 4.000 ranjenika koju su vodile i dobile partizanske jedinice protiv udruženih njemačkih, italijanskih, ustaških i četničkih snaga u februaru i martu 1943. godine.
Partizanske jedinice, ranjenici, narod u zbjegu, našle su se krajem februaru 1943. godine u potpunom okruženju u dolini rijeke Neretve i prozorske kotline.
Komadant partizanskih snaga Josip Broz Tito je, u tim teškim trenucima po partizane i ranjenike, naredio rušenje mostova. Srušena su četiri mosta na rijeci Neretvi i jedan na rijeci Rami.
Proboj preko Neretve u mnogo čemu je jedinstvena pojava u istoriji ratovanja, jer je razbijeno jako okruženje unutarnjom snagom opkoljene vojske, izmučene borbama i bez pomoći iz vana.
Originalnom varkom je zavaran i nadmudren tako iskusan protivnik. Po humanosti, da se istraje, i Titovoj strateškoj zamisli, ova bitka je ušla u sve vojne udžbenike svijeta.
O MUZEJU
U blizini srušenog mosta, koji je simbol sjećanja na bitku za ranjenike na Neretvi, nalazi se Muzej „Bitka za ranjenike na Neretvi“ koji je otvoren 12.11.1978. godine, u povodu obilježavanja 35. godišnjice Bitke na Neretvi.