Saudijska Arabija nada se razgovorima u Ženevi, dok civili u Jemenu imaju sve manje mjesta na koje se mogu skloniti. Saudijska Arabija tvrdi da ulaže napore u pronalaženju političkog rješenja za krizu u Jemenu. Saudijski ministar vanjskih poslova ističe da će biti organizirani sastanci u Ženevi, ali nije jasno rekao kada.
Razgovori se trenutno vode u Omanu. U međuvremenu, nema naznaka smirivanja sukoba u Jemenu, a civili imaju sve manje mjesta na koje se mogu skloniti.
Grad Taiz je uporište provladinih plemena koja se bore protiv Husa i snaga lojalnih bivšem predsjedniku Aliju Abdullahu Salehu.
Lokalno stanovništvo kaže kako su Husi i njihovi saveznici gađali stambene četvrti raketnim i tenkovskim projektilima.
Stradanja civila
Neki od njih vjeruju da je to kazna zbog toga što su podržali pobunu nakon koje je predsjednik Saleh 2011. godine sišao s vlasti.
Žestoke bitke već sedmicama se vode u gusto naseljenim četvrtima. Stradaju civili. Namirnica i hrane je sve manje, a pomoć se ne može dostaviti zbog borbi.
No, borbe se ne vode samo na tlu. Koalicija predvođena Saudijskom Arabijom iz zraka gađa položaje Husa. Avioni su gađali gradove poput Mareba i glavnog grada Sane. Ovo je sve što je ostalo od nogometnog stadiona.
“Prva avionska raketa pogodila je u kapiju, nedaleko od bazena. Druga i treća pogodile su zgradu. Nakon četvrte, svi stanovnici potpuno su napustili ovo područje”, svjedoči Mohammed Qobah, stanovnik Sana'e.
Amnesty International kaže kako civili u Sani najviše stradaju od protivavionskog naoružanja koje koriste Husi.
Osim toga, Amnesty ističe kako civili stradaju i od saudijskih aviona koji gađaju skladišta oružja u blizini naseljenih područja.
Propali pregovori
Dosadašnji pregovori i pokušaji da se zaustave borbe propali su. Neki se pregovori navodno vode u Omanu.
Zvanični Rijad nada se da bi Ujedinjeni narodi mogli preuzeti ulogu medijatora.
“Ulažu se napori za povratak za pregovarački stol kako bi se pronašlo rješenje za situaciju u Jemenu, na temelju susreta u Rijadu. Planirani su sastanci u Ženevi. Ujedinjeni narodi i legitimne jemenske vlasti pokušavaju dogovoriti datum tog sastanka”, izjavio je Adel Al-Jubeir, saudijski ministar vanjskih poslova.
No, oružane grupe na terenu nastavljaju s borbom, a civili nemaju drugog izbora nego da gledaju kako se njihova država raspada.
Organizacije za ljudska prava tvrde da pripadnici grupe Husi civile koriste kao živi štit u vojnim objektima.
SANA'A – Jemenske organizacije za ljudska prava i aktivisti, upozoravaju da se civili i pripadnici opozicije koriste kao živi štit. Ovakve aktivnosti provode se kako bi se ucjenjivale političke snage koje se protive državnom udaru grupe Husi i kako bi se izvršio pritisak na arapsku koaliciju na čelu sa Saudijskom Arabijom, s ciljem zaustavljanja zračnih napada na njihove vojne položaje.
Prošle sedmice poginula su dva jemenska novinara, nakon što je avijacija koalicije bombardirala vojni položaj grupe Husi u mjestu Dhamar na jugu Sana'e. Ovu dvojicu novinara oteli su pripadnici grupe Husi, nakon čega su ih, skupa sa ostalim zatvorenicima, zatvorili u svom garnizonu, prema onome što navode civilni izvori i organizacije za ljudska prava.
Kako prenose ovi izvori, milicije grupe Husi otele su tri novinara, uključujući i Abdallaha Qabela, reportera TV stanice Belqees, i Yusufa al-Aizria, reportera TV stanice Suhail. Zatočili su ih u seizmološku stanicu na planini Oran u mjestu Dhamar, gdje su korišteni kao živi štit tokom zračnih napada arapskih koalicionih snaga.
Jemenska opoziciona partija Islah smatra da će grupa Husi biti odgovorna za sve ono što bi se moglo dogoditi njihovom vođi i članovima partije koji se nalaze u njihovim zatvorima.
Kažu kako su visoki lideri ove partije prebačeni na više vojnih položaja u Sana'i koji su meta napada arapske koalicije.