Još se ne nazire rješenje političke krize u Bosni i Hercegovini koja traje mjesecima, iako do četvrtka već ističe rok za provedbu sporazuma čelnika SDA, HDZ-a BiH i SNSD-a. Dok Johan Satler preuzima dužnost šefa Delegacije Evropske unije i specijalnog predstavnika u Bosni i Hercegovini, jedna od posljednjih preporuka njegovog prethodnika odnosi se na održavanje vanrednih izbora u Bosni i Hercegovini.
Jesu li izbori rješenje za izlaz iz labirinta političkih nesuglasica?
Lars-Gunar Vigemark (Lars-Gunnar Wigemark), bivši šef Delegacije Evropske unije: “Iscrpili ste mandat ranijeg saziva, ne provode se izborni rezultati, zemlja je u zastoju”. Preporuka bivšeg šefa Delegacije Evropske unije je da Bosna i Hercegovina ide u vanredne izbore.
Nagovještaja među političkim strankama o razmatranju ove mogućnosti bilo je i ranije. No, činjenica je da u Izbornom zakonu ne postoje vanredni izbori kao institut.
Opširnije u prilogu reporterke BHRT-a Edine Nurikić.
“Postoje prijevremeni izbori, oni se mogu raspisati ukoliko su ispunjeni određeni zakonski uslovi. Temeljni problem Bosne i Hercegovine je činjenica da Predsjedništvo Bosne i Hercegovine može raspustiti Dom naroda i Dom naroda se može ‘samoraspustiti’. Međutim kad je u pitanju Predstavnički dom, u Izbornom zakonu nema ništa”, kaže Vehid Šehić iz Foruma građana Tuzla.
Politički analitičar Adnan Huskić smatra da bi pravo rješenje bilo da se zaista raspusti Parlament i da se ponove parlamentarni izbori za one nivoe za koje trenutno vlasti nisu formirane.
“I, naravno, trebalo bi raditi na tome da se unutar Izbornog zakona ovi mehanizmi, instituti vanrednih izbora jasno definišu, da se definišu i rokovi za koje vlasti moraju biti ili trebaju biti uspostavljene i da se onda uvijek, ukoliko se ne može uspostaviti vlast, odmah ide automatski u vanredne izbore”, smatra Huskić.
Da bi vanredni izbori, koje politička analitičarka Tanja Topić smatra bezuvjetno potrebnim, uopće imali efekta potrebno je, kaže, uvesti mnogo izmjena u sam Izborni
zakon.
“Mislim da se mora napraviti puno više pravnih mehanizama koji će spriječiti ucjenjivanje prilikom glasanja, korupciju u biračkim tijelima i koji će sve te elemente napraviti izbore transparentnim, uvesti sankcionisanje za one koji rade izborne krađe i prevare i tek kad se taj ambijent posloži mi ćemo imati jedan zdraviji ambijent”, smatra Topić.
No, dok vanredni izbori još nisu ni zvanično u parlamentarnoj proceduri, probijaju se svi rokovi za formiranje vlasti. I sve smo dalje od novog Vijeća ministara Bosne i Hercegovine.