Tuesday, 26. November 2024.
Unsko-sanski kanton 9° C Clear Sky
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

6. Juna. 2023. Zanimljivosti
Kako da oporavite tijelo od previše stresa

Kada se nešto dogodi u našem okruženju i naš mozak otkrije “opasnost”, imamo osjećaj da nešto nije u redu i da moramo odmah da reagujemo. Šta se dešava sa našim tijelom kada doživimo stres?

Kada doživimo stres, početni odgovor našeg tijela je proizvodnja adrenalina i kortizola. Ovi hormoni mijenjaju način na koji krv teče u našem tijelu, odnosno više krvi ide u vaše srce i mišiće.

Kada smo pod prevelikim stresom, mozak dobija poruku da smo stalno u “opasnosti” i više ne možete ni da se opustite jer imate previše hormona stresa u krvi.

Fizičke posljedice

Stres ima štetan i dugoročan efekat na tijelo, posebno kada ste izloženi duži vremenski period, a najviše “stradaju” pamćenje, imuni i probavni sistem. Pored toga, puls može da ostane na nezdravo visokom nivou, možete da imate glavobolje, visok krvni pritisak i probleme sa spavanjem.

Zašto je oporavak važan?

Posmatrajte svoje tijelo kao balon sa previše vazduha – ako se malo ne izduvate, pući ćete. Odmor nam pomaže da napunimo baterije.

No, nije uvijek baš tako lako opustiti se i to je frustrirajuće, a od našeg tijela očekujemo da nastavi da radi u svakom trenutku, čak i ako nismo napunili baterije. Nemamo beskonačne zalihe energije.

Pa, kako onda možemo da napunimo naše unutrašnje baterije?

Psihološkinja Soesja Vogels podijellila je za  OpenUp  šest savjeta koji mogu da vam pomognu da vratite balans i oporavite se od previše stresa.

Potrudi se da spavaš dovoljno

Spavanje je najvažniji dio odmora. Dok spavamo, naše tijelo dostiže vrhunac opuštanja. Pokušajte da spavate između sedam i devet sati svakog dana. U tome vam može pomoći dosljedna večernja rutina.

Izbjegavaj stimulanse

Telefon i računar vam neće pomoći da se opustite. Zato vodite računa o vremenu koje provodite ispred ekrana, izloženosti zvucima i plavom svijetlu, ali zapamtite i da se određeni ljudi ili mjesta mogu računati kao stimulansi ako vas čine napetima.

Mnooogo vode

Previše hormona stresa u tijelu tokom dužeg vremenskog perioda mogu da dovedu do dehidratacije. Vaše tijelo svoje rezerve usmjerava na to da odmah preduzme akciju, a kao rezultat toga mnogi organi ne dobijaju adekvatnu hidrataciju.

Redovna fizička aktivnost

Ako niste ljubitelj teretane i fitnesa, šetajte. Šetnja i te kako može da vam pomogne da se opustite. Kada postoji veliki pritisak na mišiće zbog viška adrenalina i kortizola, poželjno je da se krećete i budete fizički aktivni.

Hrani se zdravo

Zvuči logično, ali mnogi od nas ne vode mnogo računa o tome šta jedu. U najmanju ruku, smanjite unos šećera jer on dodatno povećava nivo kortizola. Kortizol takođe vrši pritisak na vaš probavni sistem.

Pronađi ono što ti najviše odgovara da se opustiš

Razmislite o tome šta vas čini opuštenim. Možda vježbe disanja, joga ili vježbe relaksacije koje nas oslobađaju napetosti u tijelu.

Naravno, možete se okrenuti hobijima ili druženju s prijateljima ali imajte na umu da ove stvari ponekad zahtijevaju energiju i da vam možda neće pružiti odmor kakav vam je potreban.

ZADNJE VIJESTI IZ Zanimljivosti

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 831 871
F: (+387) 037 831 872
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision