Rješavanje ovog problema počinje jednostavnim prvim korakom, a to je da priznate sebi da se baš i ne osjećate najbolje. Potrebno je da se suočite s problemom da biste ga uspješno istjerali iz glave.
Kler Morison, medicinska savjetnica, kaže da mnogi ljudi ne shvataju koliko je uobičajena tjeskoba koja se javlja u jesen i možda je imaju, ali je ne prepoznaju.
“Ako se uznemirenost javlja svake godine, obrazac će postati očigledan i mogu se preduzeti koraci u sprečavanju takvog stanja”, rekla je ona.
Osim toga, doktorica Morison ukazala je i na simptome jesenje anksioznosti kao što su slabo raspoloženje i depresija, anksioznost i pretjerana briga, razdražljivost, letargija, pospanost i umor te gubitak interesovanja za svakodnevne aktivnosti.
“Jedan od uzroka je smanjenje sunčeve svjetlosti, što dovodi do pada nivoa serotonina. Ovaj važan hormon utječe na raspoloženje, apetit i režim spavanja. Također se povećava hormon melatonin koji ima tendenciju da izazove pospanost i pad raspoloženja”, objasnila je doktorica Morison.
Nedostatak sunčeve svjetlosti povezuje se s manjkom vitamina D, a on je još jedan od uzroka jesenje anksioznosti.
“Nedostatak vitamina D također je povezan s depresijom”, rekla je Morison i dodala da ostali faktori uključuju promjene u ponašanju, jer kako se vrijeme pogoršava, manje vremena provodimo vani i manje vježbamo.
Da biste lakše prošli kroz ovaj period, Morison predlaže da se što više izlažete dnevnoj svjetlosti, da ustanete rano kako biste iskoristili jutro, da više vježbate, jer to popravlja raspoloženje.
Kreativan rad je također koristan, jer traži punu pažnju. Ukoliko imate problem da se fokusirate i osjećate gubitak volje za bilo kakvom aktivnošću, Morison savjetuje da ne čekate da situacija postane još lošija.
“Neke osobe ovaj period zaista teško podnose i nisu u stanju same da se izbore sa sezonskom anksioznošću. U tom slučaju najbolja opcija je da potražite pomoć stručnjaka”, zaključila je doktorica.