
Guverner Kalifornije Gevin Njusom (Gavin Newsom) tužio je u srijedu Trampovu administraciju, osporavajući njegov autoritet da uvede sveobuhvatne carine koje su pokrenule globalni trgovinski rat, izvještava AP.
U tužbi se tvrdi da je korištenje Međunarodnog zakona o ekonomskim ovlastima za vanredne situacije od strane predsjednika Donalda Trampa za uvođenje carina za Meksiko, Kanadu i Kinu ili carine od 10 posto na sav uvoz nezakonito. Zakon omogućava predsjedniku da zamrzne i blokira transakcije kao odgovor na strane prijetnje, ali ne dozvoljava predsjedniku da usvoji carine, navodi se u tužbi.
U tužbi, koja je podnesena američkom Okružnom sudu za Sjeverni okrug Kalifornije, također se navodi da je za donošenje takvih carina potrebno odobrenje Kongresa.
Tramp je ponudio mnoga opravdanja za povećanje carina, uključujući i to da su osmišljene da potaknu američku proizvodnju i zaustave dotok ilegalnog fentanila u zemlju. Ovaj potez Kalifornije uslijedio je nakon mijenjanja carinskih planova Trampove administracije.
Bijela kuća osudila tužbu
Zvaničnik Bijele kuće je osudio tužbu i branio carinski plan.
– Umjesto da se fokusira na kalifornijski divljački kriminal i beskućništvo, Gevin Njusom troši svoje vrijeme pokušavajući da blokira historijske napore predsjednika Trampa da konačno riješi nacionalnu vanrednu situaciju upornog trgovinskog deficita naše zemlje – rekao je portparol Bijele kuće Kuš Desai (Kush Desai). “Cijela Trampova administracija ostaje posvećena rješavanju ove nacionalne vanredne situacije koja desetkuje američku industriju i ostavlja naše radnike sa svakim alatom koji nam je na raspolaganju, od carina do pregovora.”
Kalifornija, najveći uvoznik u SAD
Njusom, demokrat, rekao je da su carine u suštini dovele do napuhanih troškova i da bi mogle donijeti milijarde dolara štete Kaliforniji, koja ima najveću ekonomiju i najveći je uvoznik među američkim državama. Mnoge kompanije rekle su državnim zvaničnicima da će početi da prenose troškove carina potrošačima. Državni budžet mogao bi da pretrpi veliki udarac zbog pada tržišta dionica, jer se Kalifornija nesrazmjerno oslanja na prihode od poreza na dohodak od kapitalnih dobitaka – uglavnom novca od investicija i dionica – od svojih najbogatijih poreznih obveznika. Dodatni troškovi iz tarifa bi takođe mogli da ugroze sposobnost države da planira budućnost i plaća usluge, navodi se u tužbi.
– Nijedna država nije spremna izgubiti više od države Kalifornije – rekao je Njusom u srijedu na konferenciji za novinare.
Poljoprivredno središte
Kalifornija je ove godine podnijela više od deset tužbi kojima osporava Trampovu politiku. Ali, tužba za carine je prvi put ove godine, tako da je Njusom, koji se već smatra najboljim predsjedničkim potencijalnim kandidatom za 2028. godinu, bio tužilac. Demokratski guverner je smanjio svoju anti-Trampovu retoriku nakon smrtonosnih požara u Los Anđelesu u januaru, dok je država tražila federalnu podršku.
Njusom je raspravljao o tužbi u voćnjaku u Centralnoj dolini bogatoj farmama, naglašavajući status Kalifornije kao poljoprivrednog središta. Mnogi orašasti plodovi, voće i povrće koje se uzgaja u državi namijenjeno je drugim zemljama.
Kristin Gemperl (Christine Gemperle), iz druge generacije uzgajivača badema u Centralnoj dolini, rekla je da je njena farma preživjela tri suše i pandemiju COVID-19 tokom decenija, ali nije sigurna kako će porodični posao preživjeti kroz tekući trgovinski rat. Poljoprivrednici u Kaliforniji uzgajaju otprilike 76 posto svjetskih badema i oslanjaju se na svjetska tržišta za materijale za izgradnju poljoprivredne opreme i sistema za navodnjavanje.
ZADNJE VIJESTI IZ Svijet
