Srednjovjekovni grad Kamengrad, koji se nalazi u blizini Sanskog Mosta, jedan je od najugroženijih nacionalnih spomenika u Federaciji BiH, tvrdi Ministar prostornog uređenja Federacije Josip Martić.
Osim Kamengrad, ministar Martić smatra da su najugroženiji nacionalni spomenici u Federaciji Zgrada Crvenog križa u Sarajevu, Graditeljska cjelina Jajce, Kasarna u Sarajevu, Stara vojna bolnica (Hastahanu) u Sarajevu, Arheološko područje i ostatci stare tvrđave Prozor u Prozoru, Povijesno gradsko područje Jajce, Starog željezničkog kolodvora Ilidža te brojni drugi zbog čega će to ministarstvo uraditi program prioriteta zaštite svih ugroženih nacionalnih spomenika.
S obzirom na veliki broj ugroženih spomenika, neophodna su velika financijska sredstva za njihovu obnovu, istaknuo je za Fenu ministar Martić, navodeći kako je zaštita nacionalnih spomenika nužna kako bi se budućim generacijama ostavilo sačuvano kulturno-povijesno naslijeđe naroda Bosne i Hercegovine.
Srednjovjekovni utvrđeni grad Kamengrad bio je u posjedu hrvatskih knezova Blagajskih, a sagrađen je na kamenitom uzvišenju iznad današnjeg sela Donjeg Kamengrada kod Sanskog Mosta u zapadnoj Bosni. Sastojao se od Gornjeg grada (u osmansko vrijeme zvanog Kaja „stijena”) i Donjeg grada (Palanke) sa okruglom kulom. Ime Kamen prvi put se spominje 1346., a grad pod tim imenom (Kamengrad) u posjedu knezova Babonića 1374., mada se pretpostavlja da je sagrađen znatno ranije.
Kada su ga Turci, za vlade sultana Fatiha Mehmeda II, osvojili 1463, još uvijek je bio u sastavu ugarske države. U sultanovu čast u gradu je podignuta džamija Musalla. Nepuna dva vijeka Kamengrad je bio polazna baza i čvrst oslonac za turske prodore u Hrvatsku i Slavoniju. Padom Bihaća u turske ruke (1592.), Kamengrad je izgubio dotadašnji vojni značaj. Toliko je bio zapušten, da se njegovi današnji ostaci ni po čemu ne razlikuju od ostataka gradova koji su propali još u 15. vijeku.
Međutim, Evlija Čelebija, koji ovim krajevima prolazi u 17. stoljeću, zapisuje da se u Kamengradu liju topovska tanad i da u njemu postoje rudnici. To potvrđuje i Hadži Kalfa.
U 16. i 17. stoljeću Kamengrad je bio sedište kadije i vojvode u varošici koja se razvila pod gradom (gde je danas selo Donji Kamengrad). Kamengradska turska kapetanija osnovana je u 17. stoljeću, a posle 1699. sjedište kapetanije prenijeto je u Stari Majdan.