Kanada se na prošlogodišnjem samitu G7 pridružila Velikoj Britaniji i Evropskoj uniji u borbi protiv plastičnog otpada, potpisivanjem Povelje G7 o okeanskoj plastici. Najnovije mjere koje je ta država najavila odnose se na smanjenje mikroplastike iz vode, ali i sa kopna.
Vijetnamski stručnjaci takođe poručuju da je borbu protiv okeanskog plastičnog otpada neophodno uvesti u zakonske okvire, dok grčki program podstiče ribare da recikliraju plastični otpad iz svojih mreža.Kanadski premijer Džastin Trudo smatra da je zagađenje plastikom globalna pošast i da će Povelja G7 pomoći da se ona iskoreni.
On je izjavio da će do 2021. godine u Kanadi biti zabranjeni plastični predmeti za jednokratnu upotrebu, kao što su slamčice, flaše i kese, i dodao da će tačan spisak zabranjenih plastičnih proizvoda biti sastavljan poslije naučne procjene.
Neka preduzeća su već počela da preduzimaju korake dok čekaju da vlada odluči koji će predmeti biti zabranjeni.
Trejsi Klark iz „Bridžhed kofija“ kaže da uveliko rade na rješenju ovog problema i da više ne koriste plastične štapiće za mješanje kafe, već metalne kašičice.
Tim Grej, rukovodilac sektora Odbrane za zaštitu životne sredine, kaže da Kanada želi da preuzme vodeću ulogu u borbi protiv plastike i dodaje da ohrabruje činjenica da je država ozbiljno počela da se bavi tim problemom.
Premijer Trudo je rekao da svake godine oko milion ptica i više od 100.000 morskih sisara bude povrijeđeno ili ugine zbog plastičnog otpada koji se baca sa ostacima hrane.