Novoimenovani predsjednik Evropskog saveta Donald Tusk i novoimenovana šefica evropske diplomatije Federika Mogerini rekli su u Briselu da su svjesni da pred njima stoje teški izazovi, ali da su ubijeđeni da će EU iz njih izaći jača.
Dugogodišnji predsjednik vlade Poljske Donald Tusk, koji je nominovan za nasljednika Hermana Van Rompeja je drugi predsjednik Evropskog savjeta i prvi predstavnik zemalja sa prostora centralne, odnosno istočne Evrope, koje su se priključile EU prije desetak godina, koji dolazi na ovu funkciju, prenosi Tanjug.
Donald Tusk
Tusk je od novembra 2007. godine predsjednik Vlade Poljske. Tokom duge i uspješne političke karijere bio je poslanik od1997, a od 2001. potpredsjednik poljskog Sejma (skupštine). Parlamentarni lider opozicije bio je od 2003. do 2007. godine.
Rođen je 1957. godine u Gdanjsku i u tom gradu je i završio fakultet. Po obrazovanju je istoričar. Političkim radom se bavio još tokom studija, kada je bio aktivan sljedbenik “Solidarnosti”.
Po etničkom porijeklu je Kašub. Kašubi su mali slovenski narod, nastanjen u poljskoj Pomeraniji. Najvećim dijelom se identifikuju sa Poljacima.
Osnivač je i predsjednik stranke Građanska platforma, koja važi za političku organizaciju desnog centra. Tuska smatraju za liberalnog političara, ponešto konzervativnih stavova.
U posljednje vrijeme često se oglašavo reakcijam na događaje u susjednoj Ukrajini, koju s Poljskom vezuje duga, često i burna istorja. Prije nekolko dana je, s tim u vezi, izjavio da, na osnovu obavještajnih informacija NATO-a i Poljske, postoje dokazi da su regularne jedinice ruske armije aktivne u Ukrajini.
Od šefa italijanske do šefa evropske diplomatije
Šefica italijanske diplomatije Federika Mogerini, koja je nominovana za šeficu diplomatije EU, na tom mjestu nasljediće visoku predstavnicu za spoljnu politiku i bezbjednost i potpredsjednicu Evropske komisije Ketrin Ešton. Federika Mogerini (41) je prije samo pola godine, u februaru, preuzela resor diplomatije u vladi premijera Matea Rencija. Od prošle 2013. godine je članica Nacionalnog sekretarijata Demokratske partije, gdje je zadužena za Evropu i međunarodne odnose. Prethodno je u tom partijskom organu bila zadužena za institucionalnu reformu.
Član je Predstavničkog doma od 2008, a reizabrana je prošle godine.
U avgustu prošle godine izabrana je za predsjedavajućeg italijanske delegacije u Parlamentarnoj skupštini NATO, a bila je i član delegacije u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope. Predsjedavala je i interparlamentarnom grupom za razvojnu saradnju, član je Instituta za međunarodne odnose.
Po obrayovanju je diplomirani politikolog. Bila je stipendista Maršalovog fonda. Rođena je u Rimu 1973. godine i majka je dvije kćerke. Italija je 1. avgusta ove godine zvanično kandidovala Mogerini za visoku predstavnicu za spoljnu politiku i potredsjednicu Evropske komisije, iako ona na prethodnom samitu u julu, nije dobila podršku pošto joj je pripisan nedostatak iskustva, ali i navodna “naklonost Rusiji”. Protivnici su joj zamjerali “previše popustljivu politiku” prema Moskvi, posebno su joj stavljali na teret izjavu da će gasovod Јužni tok biti izgrađen. Ona je, prema navodima italijanskih medija, na tvrdnje da je “ruski čovjek” u EU odgovarala, uz osmijeh, da je riječ o “manipulaciji” protiv Italije. Renci je intenzivnim lobiranjem u prethodnih mjesec dana uspio da ubijedi skeptične kolege u EU da je Mogerini ipak prava osoba za šefa evropske diplomatije, a potom je dobila i podršku francuskog predsjednika Fransoa Olanda.
Nakon potvrde Evropskog savjeta, koga čine 28 šefova i vlada zemalja članica o nominaciji Mogerinijeve će se glasati u Evropskom parlamentu.