PRIŠTINA – Kosovo je zbog nemogućnosti da izabere vladu zapalo u institucionalnu krizu zbog koje je u zastoju i dijalog Beograda i Prištine, ocenjuju analitičari na KiM. Političke stranke su podjeljne u dva suprotstavljena bloka na čelu sa Demokratskom partijom Kosova Hašima Tačija i Alijansom za budućnost Kosova Ramuša Haradinaja od kojih svaki tvrdi da ima većinu i da će formirati vladu Kosova.
Proces formiranja Specijalnog suda za ratne zločine koje je počinila takozvana OVK je takođe je u zastoju, a analitičari navode da zbog ovoga i drugih problema ” blijedi imidž” Kosova na međunarodnom planu.
Postoje šanse da srpska i albanska strana nastave pregovore u drugačijem formatu nego do sada, te bi se susret timova odigravao u Beogradu i Prištini, a Brisel bi ostao garant dogovora, pišu “Večernje novosti”. U iščekivanju nastavka dijaloga Beograda i Prištine, sa obje strane “prizivaju” se razgovori bez posrednika, s tim što Beograd taj direktan dijalog vidi kao statusno neutralan, dok bi ga Albanci tretirali kao razgovor dvije suverene zemlje, navodi list.
Iz Kancelarije vlade Srbije za Kosovo i Metohiju poručeno je da je “u zajedničkom interesu težnja ka nesmetanoj direktnoj komunikaciji Beograda i Prištine”.
“Takav dijalog ne bi implicirao bilo kakvo statusno priznavanje, već bi bio dokaz napretka u razgovorima i normalizaciji odnosa”, saopšteno je iz Kancelarije.
List piše kako, na drugoj strani, pretendent na premijersku poziciju u Prištini Ramuš Haradinaj poručuje da se mora postići “bilateralni dijalog”, te da je cilj da se jednog dana Kosovo i Srbija međusobno priznaju i da svi idu ka članstvu u EU.
Prema pisanju “Novosti”, postavlja se pitanje da li bi razgovori bez trećeg para očiju Srbiji “prišili etiketu” da je za stolom priznala kosovsku državnost.