SARAJEVO – Podizanje spomen-krsta na Zlatištu iznad Sarajeva, u znak sjećanja na više od 6.500 tokom rata ubijenih sarajevskih Srba, uzburkalo je “duhove” u Bosni i Hercegovini i postalo glavna predizborna tema u državi kojoj 12. oktobra predstoje opšti izbori. Građani Sarajeva su obelježje u obliku betonsko-mermernog krsta visine deset i raspona četiri metra, postavljeno tokom vikenda na padinama Trebevića, danas mogli da vide u “nakrivljenom izdanju” usljed pokušaja grupe mladića da ga tokom noći obore. Incident je rezultirao njihovim privođenjem u policijsku stanicu u Istočnom Sarajevu, odakle su potom pušteni, a od jutros je policijska patrola ponovo kod krsta koji je izazvavao burne reakcije u Federaciji BiH – dočekan kao provokacija, uz zahteve da odmah bude uklonjem.
S druge stane, podizanje spomenika koji je projekat Saveza logoraša Republike Srpske, odmah je dobilo podršku Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika. Zastupnik te stranke u Domu naroda parlamenta BiHZ Staša Košarac naglasio je da su se oko te ideje okupili mnogi građani, nevladine organizacije i politička javnost Srpske, kao izraz potrebe da nadomak Sarajeva bude obleženo stradanje srpskog naroda u tom gradu u peridu od 1992. do 1995. godine.
Poručio je da nije riječ o provokaciji Bošnjaka u Sarajevu, već o izrazu želje da se budućim generacijama skrene pažnja na ono što se Srbima u Sarajevu dešavalo u ratu.
Dodao je kako je to privremeno rješenje i da se nada da će uskoro biti napravljeno još veće spomen-obeležje.
Istup Košarca bio je povod brojnim drugim strankama za zaključak kako iza svega zapravo stoji SNSD, koji podižući međunacionane napetosti pokušava da osigura dodatne glasove među biračima s područja Istočnog Sarajeva, navodi agencija Hina.
“Inat krst na Zlatištu je so na rane”, “Uvreda sa Zlatišta”, naslovi su kojima sarajevski dnevnici izveštavaju o podizanju spomenika na Trebeviću, a gotovo da nema političke stranke u Federaciji BiH koja se nije oglasila ovim povodom i oštro osudila podizanje obeležja.
Osudama su se pridružili i Kancelarija visokog predstavnika (OHR), delegacija Evropske unije, američka ambasada, poglavar Islamske zajednice u BiH Husein Kavazović…
Podizanje improviziranog krsta je u drugi plan potisnulo sve druge rasprave i postalo najvažnija tema brojnih stranačkih predizbornih skupova i reagovanja, zamjenivši tako parole i rutinska obećanja o boljim danima koji će, prema predizbornim obećenjima političara, uslijediti nakon izbora nove vlasti.
Izborni plakati postavljeni su u svim gradskim centrima i duž saobraćajnica i do 12. septembra šalju potencijalnim glasačima nemaštovite poruke, uz već viđene slogane.
Stranka demokratske akcije (SDA) tako je svoju kampanju svela na slogan “U jedinstvu je snaga”, praćen fotografijom Bakira Izetbegovića.
Slogan HDZ BiH “Hrvatski odgovor” ilustrovan je stisnutom šakom, Saveza za bolju budućnost (SBB) s porukom “Uz narod” obećava “cumnami pravednosti i snažnog razvoja”.
Demokratska fronta Željka Komšića poziva “Odlučno u promene”, dok SNSD na ove izbore izlazi sa sloganom “Za pobjedu Srpske, u ime Srpske” i ” za razliku od svojih glavnih političkih rivala oni ne pozivaju na bilo kakve promjene, jer su vlast i to žele da ostanu.
Oko dva miliona birača u Federaciji BiH biraće novi Zastupnički dom entitetskog parlamenta i skupštine deset županija, dok će 1,2 miliona građana s pravom glasa iz Republike Srpske birati saziv entitetske Narodne skupštine kao i predsjednika i potpredsjednike tog entiteta.
Glasačima s područja distrikta Brčko ostavljena je mogućnost da se opredele za glasanje za tijela vlasti u jednom od ova dva entiteta.
Za učešće na izborima u BiH prijavilo se 65 političkih stranaka, 24 koalicije i 24 nezavisna kandidata. Tako će se na kandidatskim listama naći čak 7.748 imena za koja će se birači opredeljivati, a tok izbora pratiće 82 posmatrača, koliko ih se do sada prijavilo.
Sadašnje vlasti BiH, kako procjenjuju analitičari, potvrdile su se kao najneefikasnije još od 1995. godine, što je rezultat komplikovanih koalicionih dogovora koji su doveli do blokade donošenja bitnih odluka, a BIH je zbog toga ostala tamo gdje je bila i 2010. godine – zaglavljena na putu ka NATO savezu i Evropskoj uniji.