Pozicija univerziteta i nauke u BiH je jako loša, i to ne treba posebno dokazivati, a pitanje je kako dalje, rekao je danas novinarima rektor Univerziteta “Džemal Bijedić” Mostar Sead Pašić uoči redovne sesije Asocijacije nezavisnih intelektualaca “Krug 99″ o temi “Pozicija univerziteta danas i kako dalje”. “Univerzitet ‘Džemal Bijedić’ možda je najbolji primjer jednog univerziteta koji se nalazi u teškoćama. Mi smo već nekoliko godina u ozbiljnim finansijskim problemima i ‘muku mučimo’ sa redovnim funkcionisanjem”, kazao je Pašić dodajući da su pokušali riješit taj problem sa nadležnim ministarstvima ali da nije dalo rezultata.
“Ovakva organizacija visokog obrazovanja u BiH nije dobra. Pitanje se ne može riješiti ako nadležnosti ostanu na nivou kantona. Rješenje je podizanje nadležnosti sa kantona na najmanje nivo Federacije, a najbolje bi bilo kad bi mogli dobiti državno ministarstvo”, kazao je Pašić.
Dodao je da “ukoliko nadležnost ostane na kantonalnom nivou bićemo svjedoci degradacije visokog obrazovanja do njegovog potpunog uništenja” Rektor Univerziteta u Tuzli prof dr. Enver Halilović kazao je da situacija “nije beznadežna, te da se može promijeniti primjenom tri pravca”,
“Prvo je potrebno vratiti institucionalnu autonomiju univerzitetu, drugo jeste strateško promišljanje o mjestu i ulozi znanja u društvu danas, i treće je rješavanje pitanja i statusa univerziteta u BiH, odnosno pretpostavka za formiranje drzavnog ministarstva za obrazovanje i tehnologiju kao jedini pravi put uspostave i vraćanja digniteta visokom obrazovanju, nauci i znanju”, kazao je Halilović.
Profesorica Lamija Tanović smatra da univerziteti u BiH imaju mnogo više problema od neadekvatno provedenih reformi.
“Problem visokog obrazobanja u BiH nije samo neadekvatno implementirana reforma, to je i zapošljivost kadrova, odnos sa tržištem rada, finansiranje, odnos nauke i visokokg obrazovanja, te sloboda univerziteta u BiH. Imamo i problem odnosa privatnih i javnih fakulteta, koji je prenaglašen na pogrešan način. U svijetu apsulutno nije važno da li ste završili državni ili privatni univerzitet, važno je da li je dobar ili loš”, kazala je Tanović.