Austrijski šef diplomatije Sebastijan Kurc rekao je da bi bilo neprihvatljivo da Turska vrati smrtnu kaznu nakon neuspjelog vojnog udara. “Uvođenje smrtne kazne bilo bi apsolutno neprihvatljivo”, rekao je Kurc u intervjuu za austrijski list “Kurijer”. On je dodao da ne smije da bude proizvoljnih čistki, niti krivičnih sankcija izvan sistema vladavine zakona i pravosuđa. Turski predsjednik Tajip Erdogan rekao je juče, nakon neuspjelog vojnog udara, da je potrebno bez odlaganja vratiti smrtnu kaznu. On je najavio razgovore predstavnika Vlade i opozicije po tom pitanju. Turska je ukinula smrtnu kaznu 2004. godine.
Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini upozorila je danas tursku vladu da ne preduzima korake koji će ugroziti ustavni poredak posle neuspelog pokušaja puča u noći između petka i subote. “Prvi smo u toj tragičnoj noći rekli da legitimne institucije moraju da budu zaštićene”, rekla je ona novinarima uoči početka sastanka ministara spoljnih poslova EU, kojem će prisustvovati i američki državni sekretar Džon Keri, prenosi Rojters. “Danas kažemo da vladavina prava mora da bude zaštićena u toj zemlji. Nema opravdanja za bilo kakve korake koji zemlju odvraćaju od toga”, poručila je Mogerini u Briselu. Povjerenik za susjedsku politiku i pregovore o proširenju Johannes Hahn izrazio je zabrinutost zbog događaja u Turskoj, posebice u vezi s činjenicom što je popis sudaca koji se smjenjuju očito bio ranije pripremljen.
“Izgleda kao da je nešto ranije bilo pripremljeno. Popisi su postojali, što znači da su bili pripremljeni kako bi se u određenom trenutku koristili. Vrlo sam zabrinut”, rekao je Hahn. Francuski ministar vanjskih poslova Jean-Marc Ayrault je istaknuo da je vojna diktatura neprihvatljiva, ali i da odgovor na tom mora biti demokratski.