Prijava koju bi BiH mogla podnijeti 15. februara mogla bi biti ocijenjena kredibilnom ako bude riješeno pitanje mehanizma koordinacije, rekao je ministar spoljnih poslova Slovačke i bivši visoki predstavnik u BiH, Miroslav Lajčak.
On je, u intervjuu za “Nezavisne novine”, izjavio da smatra kako je realno da se do tog datuma završi pitanje mehanizma koordinacije i, u tom slučaju, reakcija Evropske unije sigurno bi bila pozitivnija. Govoreći o referendumu o pravosuđu u Srpskoj, Lajčak je rekao da bi njegovo sprovođenje imalo ozbiljne posljedice za organizatore i poručio da mu nije jasno zašto je to pitanje pokrenuto.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Dragan Čović očekuje da će konačan politički dogovor o promjenama Izbornog zakona BiH biti postignut najkasnije do 15. februara kada će biti predat zahtjev za članstvo u EU. Govoreći o promjenama Izbornog zakona, Čović je rekao da je već postignut konsenzus o promjenama određenih stvari koje su manje političke, a više pravne i tehničke prirode. Istovremeno, predsjedavajući bh. Predsjedništva smatra da su blizu i politička rješenja, iako ona još nisu do kraja precizirana.
“Vjerujem da ćemo političkim dogovorom o izmjenama Izbornog zakona Evropi vrlo skoro poslati još jednu snažnu poruku, a to je da smo sposobni samostalno rješavati probleme i da BiH može funkcionirati kao ozbiljna zemlja koja zaslužuje mjesto u velikoj EU porodici”, rekao je Čović.
Čović je istakao da je veliki iskorak BiH na njenom putu u EU učinjen i da je predaja zahtjeva za članstvo u EU 15. februara u Briselu zasigurno jedan od historijski važnih datuma u novijoj historiji BiH. On je naveo da je predaja zahtjeva sredstvo koje će dodatno intenzivirati proces evropske integracije BiH i održati uzlaznu putanju odnosa u BiH, što je posebno potrebno.
Čović: Teme uskoro NATO, reorganizacija Federacije BiH ….
Čović je rekao da uskoro očekuje aktiviranje Akcionog plana za članstvo u NATO-u, ističući da je to drugo veliko pitanje na kojem se radi, a koje je usko povezano sa evropskim putem BiH. “Članstvo u NATO zasigurno bi, uz opću sigurnost, unaprijedilo odbrambene kapacitete BiH i sposobnost Oružanih snaga, kako u vojnom tako i u civilnom smislu, te spremnost za djelovanje u okviru međunarodnih mirovnih misija”, naveo je Čović. On je istakao da bi tokom naredne godine moglo biti razmatrano i pitanje reorganizacije Federacije BiH, ocjenjujući da je ona potrebna zbog veće funkcionalnosti, boljeg sistema upravljanja i osiguravanja ravnopravosti naroda i svih nacionalno neopredijeljenih građana.