Indirektni pregovori sirijskih vlasti i opozicije danas se trebaju nastaviti u sjedištu UN-a u Ženevi, iako je glavna opoziciona grupa zaprijetila da će se povući ako vlasti u Damasku nastave “činiti zločine”. “Nećemo početi pregovore prije nego što ne budu donesene odluke koje će garantirati okončanje opsade gradova i bombardiranje civila”, rekao je jučer, po dolasku u Ženevu Nasan Aga, glasnogovornik glavne sirijske opozicione grupe Visoki odbor za pregovore.
Sirijska opozicija je u početku odbijala doći u Ženevu, ali je nakon četiri dana razgovora unutar koalicije u Rijadu pristala da ipak učestvuje u pregovorima.
U Ženevi su u petak počeli indirektni mirovni pregovori uz posredovanje UN-a o okončanju sirijskog sukoba, ali bez učešća glavne opozicione grupe koja je tražila da vladine i ruske snage prestanu bombardiranje civila i okončaju opsadu oblasti pod kontrolom pobunjenika.
Delegacija Visokog odbora za pregovore, koju čine političari i predstavnici naoružanih grupa, danas se trebaju sastati s izaslanikom UN-a za Siriju Stafanom de Misturom. De Mistura se nada da će uspjeti uvjeriti predstavnike opozicije da uđu u indirektne pregovore, uz posredovanje UN-a.
Predviđeno je da taj proces traje šest mjeseci. Poslije toga bi u Siriji trebala biti formirana tranziciona vlada, a polovinom 2017. godine da se održe izbori.
Ipak, političko rješenje konflikta za sada je teško moguće, jer je na terenu sutuacija katastrofalna, navodi agencija France Press. Međunarodna organizacija “Ljekari bez granica” jučer je saopćila da je u gradu Madaji koji je pod opsadom provladinih snaga, a pod kontrolom pobunjenika, od 1. decembra prošle godine od gladi umrlo 46 ljudi. U Siriji je ukupno 13 gradova pod opsadom provladinih snaga, pobunjenika ili “Islamske države”. Od marta 2011. godine, u sukobima u Siriji stradalo je oko 260.000 ljudi.
Šefovi diplomatije Rusije i SAD, Sergej Lavrov i Džon Keri, razgovarali su telefonom o organizaciji pregovora u Ženevi predstavnika sirijske vlasti i opozicije. U Ženevi su u petak počeli mirovni pregovori za okončanje sirijskog sukoba u kojem je poginulo više od 260.000 ljudi, ali je glavna opoziciona grupa, koja je ranije saopštila da neće učestvovati u pregovorima dok vladine i ruske snage ne prestanu bombardovanje civila i podignu opsadu oblasti pod kontrolom pobunjenika, stigla u subotu. S druge strane, predstavnici Sirijske kurdske demokratske unije napustili su Ženevu.
Rusko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je u razgovoru Kerija i Lavrova istaknuta neophodnost da se u obuhvatnom međusirijskom dijalogu razmotri borba protiv terorizma, humanitarna pomoć i dostava pomoći civilima u opkoljenim oblastima, kao i priprema za političke reforme uz obostrani pristanak dve strane.
Keri i Lavrov su se dogovorili da se tok razgovora u Ženevi proceni na redovnom sastanku međunarodne grupe za Siriju u Minhenu 11. februara.
Ministri spoljnih poslova SAD i Rusije su razgovarali i o drugim međunarodnim pitanjima i problemima u bilateralnim odnosima.