Nizak krvni pritisak ili hipotenziju obično prati vrtoglavica i nesvjestica, a u težim slučajevima stanje može biti i opasno po život.
Smatra se da osoba ima hipotenziju kad aparat pokazuje niže vrijednosti od 90/60 mmHg. Uzroci mogu biti u rasponu od dehidracije do ozbiljnih zdravstvenih bolesti, a liječenje se provodi tek nakon što se sazna uzrok.
Pritisak može znatno varirati u kratkom vremenu, ovisno o položaju tijela, ritmu disanja, nivou stresa, fizičkom stanju, lijekovima koje osoba uzima, šta jede i pije, pa čak i od toga koje je doba dana.
Krvni pritisak obično je najniži noću i oštro se diže tokom buđenja. Nagli pad je opasan. Naime, promjena od samo 20 milimetara stupca žive, dovodi do vrtoglavice i nesvjestice, jer mozak ne dobija dovoljnu količinu krvi.
Sportisti i osobe koje redovno vježbaju često imaju niži pritisak i manji broj otkucaja srca nego ostali. U ovu grupu spadaju i nepušači, koji jedu zdravo i održavaju normalnu tjelesnu težinu.
Međutim, nizak pritisak može biti i znak ozbiljnih, pa čak i po život opasnih, bolesti.
Uzroci hipotenzije su različiti: dehidracija, proliv, umor, anemija, bolesti srca, kao što je infarkt, povrede i krvarenja (vanjska ili unutrašnja), ulkus, te prekomjerno uzimanje antihipertenziva i diuretika.
Osoba najčešće osjeća vrtoglavicu ili slabost, nesvjesticu, nedostatak koncentracije, zamagljen vid, mučninu. Stanje često prate i hladan znoj, blijeda koža, brzo plitko disanje, umor, depresija i žeđ.
I pored svega, nizak pritisak rijetko zahtijeva liječenje. Ukoliko imate simptome, liječenje će zavisiti od uzroka. Ljekari obično pokušavaju riješiti primarni zdravstveni problem – dehidraciju, zatajenje srca, promjenu doze lijeka ili njegov potpuni prestanak korištenja. Ukoliko nije jasno šta uzrokuje hipotenziju, tretman je poseban, a zavisi od dobi, zdravstvenog stanja i tipa niskog pritiska.
U postupku liječenja pacijentu se preporučuje nekoliko efikasnih koraka:
1. Fizička aktivnost najbolji je način da ostanete u fit formi.
2. Dovoljno unošenje tekućine u obliku vode, čaja i prirodnih sokova.
3. Pravilna prehrana, a to podrazumijeva uzimanje manjih, ali češćih obroka.
4. Važno je znati da kafa može samo kratko i djelimično povećati pritisak kao i nešto slaniji obroci.
5. Ne preporučuje se uzimanje na svoju ruku neprovjerenih preparata za hipotenziju, kojima je preplavljeno tržište.