Austrija počela primjenu dnevnih kvota za migrante U osam časova Austrija je počela da primenjuje ograničenja broja migranata koji dnevno mogu da uđu u zemlju. Ovo je dalji korak ka zaustavljanju talasa izbjeglica, koji je EU okarakterisala kao kršenjem zakona Unije. Ministar unutrašnjih poslova Mađarske Sandor Pinter rekao je danas da će njegova zemlja zatvoriti tri željeznička prelaza sa susjednom Hrvatskom da spriječi mogući ulazak migranata.
Pinter je rekao da će prelazi biti zatvoreni jer su hrvatske vlasti poslale pun voz migranata ka Mađarskoj uz policijsku pratnju.
On nije rekao tačno kada će ti željeznički prelazi biti zatvoreni ni kada je voz poslat. Lokalni mediji su javili da će granični prelazi biti zatvoreni 30 dana.
Desetine hiljada migranata prešlo je u Mađarsku iz Hrvatske prošle godine prije nego što je Mađarska izgradila žičanu ogradu na granici s Hrvatskom, poput one prethodno podignute na granici sa Srbijom, i odlučila da zatvori svoje granice za migrante u oktobru.
Migranti su od tada upućivani dalje preko Slovenije.
Njemački ministar unutrašnjih poslova Tomas de Mezijer upozorio je danas ostale članice EU da ne preduzimaju individualne mjere protiv talasa izbjeglica koje bi preopteretile Njemačku i zaprijetio preduzimanjem akcije ako se to desi. Njemačka je primila 1,1 miliona izbjeglica prošle godine, a njene regionalne vlasti sve teže zbrinjavaju novopridošle ljude.
“I dalje ćemo se boriti za evropski način rješavanja krize sve dok postoji šansa da ćemo postići uspjeh i smanjiti broj izbjeglica”, rekao je Mezijer u obraćanju donjem domu parlamenta.
Izbeglička kriza
On je dodao da će biti posljedica ukoliko “neke zemlje jednostrano pokušaju da prebace ovaj kolektivni problem na teret Njemačkoj”.
“To bi bilo neprihvatljivo i ne bi prošlo bez dugoročnih posljedica sa naše strane”, naglasio je njemački ministar unutrašnjih poslova.
On je dodao da će Njemačka biti oštrija prema migrantima koji po dolasku kažu da bježe od rata ili progona, ali su, u stvari, došli iz drugih razloga ili pokušavaju da produže svoj boravak davanjem lažnih izjava. Mezijer je rekao da je Njemačkoj u interesu da se Šengenska zona očuva što je duže moguće. Rezultati nove ankete pokazuju da 58 odsto Nijemaca podržava uvođenje graničnih kontrola kako bi se spriječio prolazak migranata, čak i ako to izazove probleme prilikom putovanja ili transportovanja robe po Evropi.