Tragične posledice olujnog nevremena u Skoplju i nekoliko makedonskih sela, koje je odnijelo 22 života, a strahuje se da poginulih ima više, otvorilo je pitanje da li je nadolazak katastrofe mogao da se predvidi i da li se moglo djelovati preventivno.
Kako se procjenjuje oko 5.000 porodica pretrpjelo je veliku materijalnu štetu, stanovnici ugroženih područja se žale na spori dotok pomoći, a otklanjanje posljedica i saniranje štete će, vjeruje se, trajati veoma dugo, prenijeli su makedonski mediji. Hidrometeorološki zavod Makedonije saopštio je da je olujno nevrijeme u subotu nezabilježeno u arhivama tog zavoda. Iz Zavoda tvrde da su upozorili na moguću destabilizaciju vremenskih prilika za 6. avgust, dok se na društvenim mrežama pojavljuju tvrdnje da u prognozama koje su emitovane putem nacionalne televizije u popodnevnim i večernjim satima, dakle, neposredno uoči oluje, nije bilo ni riječi o upozorenju i nagovještaju šta bi se moglo uslijedi.
Univerzitetska profesorka zadužena za upravljanje krizom i civilnu zaštitu Marina Mitrevska kaže da je zatajilo nekoliko važnih institucija kao što su Hidrometeorološki zavod, Uprava za zaštitu i spasavanje i Centar za rješavanje kriza. Ona tvrdi da postoje instrumenti spremni za prevenciju i rano upozoravanje. Inače, Auto-moto savez Makedonije saopštio je juče da je obilaznica oko Skoplja ponovo otvorena za saobraćaj u oba smjera, uz upozorenje da su dijelovi puta značajno oštećeni.