Koordinatori četiri vodeće političke stranke, podpisnice dogovora iz Pržina za prevazilaženje teške političke krize, dogovorile su izmjenu pet ključnih zakona i uputili ih u skupštinsku proceduru.
Usvajanjem zakona o vladi, o krivičnom postupku, izbornom zakoniku, zakonu o unutrašnjim poslovima i zakonu o audio i audio-vizuelnim uslugama, sve po skraćenom postupku, otvara se put za održavanje prijevremenih parlamentarnih izbora 11. decembra, prenose makedonski mediji. Ukoliko se, prema posljednjem dogovoru, sve bude odvijalo po planu, onda Sobranje treba da se raspusti do 10. oktobra i formira prelazna vlada koja će organizovati izbore.
Makedonija je u dubokoj političkoj krizi nakon prijevremenih parlamentarnih izbora koji su održani sredinom 2014. godine. Kriza je intenzivirana krajem januara prošle godine kada je tadašnji premijer i lider vladajućeg VMRO-DPMNE Nikola Gruevski optužio lidera SDSM-a Zorana Zaeva za pokušaj državnog udara, nakon čega je lider opozicije počeo da objavljuje snimke kojima optužuje predsjednika Vlade za kriminal i korupciju. Krajem jula prošle godine lideri četiri najveće političke stranke u Makedoniji – iz makedonskog političkog bloka – VMRO-DPMNE, SDSM, a iz albanskog – Demokratska unija za integraciju /DUI/ i Demokratska partija Albanaca /DPA/, uz posredovanje evropskog komesara Јohanesa Hana, postigli su dogovor o održavanju prijevremenih parlamentarnih izbora kao načinu izlaska iz političke krize. Izbori su, međutim, zbog neriješenih problema, prije svega, zbog neprečišćavanja biračkog spiska i nesprovođenja reformi u medijskom sektoru, dva puta zakazivani i odgađani.