Ovi zakoni, kao takvi, krše Izborni zakon Bosne i Hercegovine i predstavljaju rizik za provođenje predstojećih izbora, naveli su iz PIC-a.
“Međunarodna zajednica neće dozvoliti nikakvo podrivanje nadležnosti države kroz uspostavljanje paralelnog izbornog sistema u RS-u. Pozivamo relevantne političke subjekte da osiguraju zaštitu države podnošenjem zahtjeva za ocjenu usklađenosti ovih zakona s ustavnim i pravnim poretkom BiH”, navodi se u zajedničkoj izjavi ambasadora.
Ambasadori UO PIC-a naglašavaju opasne i destabilizirajuće posljedice napada na Opći okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini i ustavno-pravni poredak Bosne i Hercegovine. Takvi napadi uključuju i zakonodavne i političke aktivnosti kojima se pokušavaju narušiti nadležnosti države. Upravni odbor podsjeća aktere da međunarodna zajednica zadržava neophodne instrumente da odgovori na ove aktivnosti i potpuno je ujedinjena u potrebi zaštite suvereniteta, teritorijalnog integriteta i multietničkog karaktera ove zemlje.
“Ambasadori UO PIC-a ponavljaju da entiteti unutar Bosne i Hercegovine nisu države. Oni postoje isključivo na osnovu Ustava Bosne i Hercegovine i nemaju sopstveni suverenitet. Suverenitet počiva na Bosni i Hercegovini kao jedinstvenoj državi, čiji je teritorijalni integritet zagarantovan Općim okvirnim sporazumom za mir. Opći okvirni sporazum za mir utvrđuje kontinuirano postojanje oba entiteta”, navode ambasadori. Odlučno “odbacuju lažni narativ da je postojanje entiteta Republika Srpska ugroženo ili osporavano od strane bilo kojeg lokalnog ili međunarodnog subjekta”.