Povodom 18. decembra – Međunarodnog dana migranata, Ministarstvo sigurnosti BiH poziva sve institucije da ulože potrebne napore kako bi na najbolji mogući način odgovorili aktualnim migracijskim izazovima poštujući ljudska prava svih migranata.
Opća skupština Ujedinjenih naroda 2000. godine proglasila je 18. decembra Međunarodnim danom migranata. Na taj je dan 1990. godine usvojena Konvencija o zaštiti prava svih radnika migranata i članova njihovih obitelji.
Migracije se smatraju jednim od najvećih globalnih izazova na početku 21. stoljeća, jer je više ljudi u pokretu danas nego u bilo kojem drugom trenutku u historiji čovječanstva.
Razlozi za tako veliku mobilnost su ekonomski, ali nažalost i prirodne katastrofe i ratovi.
Mnoge zemlje su ozbiljno pogođene migracijskom krizom u posljednjih nekoliko godina. Postoji vjerojatnoća nastavka trenutnih migracijskih tokova, ali je moguće i nastajanje novih puteva i ruta.
Cilj Ministarstva sigurnosti, kao institucije nadležne za kreiranje i provođenje politike migracija, je rješavanje postojećih migracijskih izazova uvažavajući sigurnosne aspekte ali i međunarodne standarde o ljudskim pravima.
Bosna i Hercegovina je tokom 2016. godine nastavila razvijati migracijski pravni okvir donošenjem više dokumenata kako bi poboljšala upravljanje migracijskim tokovima i unaprijedila prava migranata.
Kreirajući državni strateški okvir za upravljanje migracijama i azilom, Bosna i Hercegovina je prepoznala zakonite migrante kao osobe koje svojim vještinama i sposobnostima mogu pridonijeti razvoju i napretku države. Istovremeno, pokazala je odlučnost u smanjenju nezakonitih kretanja i suzbijanju krijumčarenja i trgovine ljudima u različite svrhe.
Naglašavajući prava migranata trebamo uvijek imati na umu da se istovremeno zalažemo i za prava građana rođenih u Bosni i Hercegovini koji su na privremenom/ stalnom radu i zakonitom boravku u inostranstvu, navodi se u saopćenju Ministarstva sigurnosti BiH.