“Mi u našem centru imamo dnevno na terapiji oko 140 pacijanata, a to je samo mali dio ovisnika u Mostaru i okolini. Mnogi drugi ili se ne žele liječiti ili traže neke druge, alternativne puteve izlječenja”, kazao je Skočibušić.
Istakao je da je posebno izražena maloljetnička ovisnost. Oni prvo dolaze u dodir s tzv. lakšim i sintetičkim drogama, a kasnije s drogama koje imaju ozbiljne reperkusije.
Nermana Mehić Basara, direktorica Zavoda za bolesti ovisnosti Sarajevo, navela je kako pored ilegalnih droga i opijata, trenutno je trend zloupotrebe novih droga gdje se ne zna često ni hemijski sastav.
“U velikom trendu je zloupotrebe nargile, nimalo bezopasne droge, a kojoj se ne pridaje adekvatan značaj. Ona je i legalna i ilegalna, nije stavljena u zakonski okvir, a trebalo bi pod hitno to uraditi”, kazala je doktorica Basara.
Pojasnila je kako je sastav nargile tamni duhan koji je obično dvadeset puta jači od običnog i ima vrlo teške posljedice po zdravlje ljudi.
“Trebalo bi da se uredi zakonom da ako spada u legalnu supstancu da se tretira kao alkohol i ne smije nuditi maloljetnicima, predvidjeti bolji inspekcijski nadzor nad nargilhanama. Posebno je problematičan sadržaj nargile jer se često dodaju opasne susptance koje daju udruženi mnogo teži efekat”, pojasnila je Nermana Mehić Basara.
Mevludin Hasanović sa Klinike za psihijatriju UKC Tuzla izjavio je kako su svi psihijatri dužni da se bave bolestima ovisnošću, a ne kako je ranije bio slučaj samo pojedini ljekari.
Akademiju je oranizirala farmaceutska kuća Unifarm.