Predstavnica OEBS-a za slobodu međa Dunja Mijatović ocenila je u intervjuu za nemački radio Dojče vele da se generalno situacija po pitanju medijskih sloboda u regionu Zapadnog Balkana ubrzano pogoršava i posebno se osvrnula na slučaj Makedonije i Bosne i Hercegovine.
Povodom optužbi na račun makedonske vlade da svakodnevno prisluškuje više od 100 novinara, Mijatović je rekla da je glavna poruka OEBS-a bila jasna, a to je da je neprihvatljivo da se novinari prisluškuju i nadziru. “Pozvala sam na brzu istragu u ovom slučaju. Ovo, na žalost, nije prvi put da čujem da se novinari prisluškuju i to je jednostavno neprihvatljivo. Takvo narušavanje privatnosti krši novinarsko pravo na zaštitu izvora i vrlo efektno osujećuje svaki pokušaj bavljenja istraživackim novinarstvom”, rekla je ona.
Mijatović je istakla da je OEBS u konstantnom dijalogu s makedonskim vlastima i da su u mnogim slucajevima dogovorene promene koje bi omogućile jačanje medijskih sloboda u zemlji. “Jedan od primera jeste i novi medijski zakon na kojem su zajedno sa tamošnjim vlastima radili i naši eksperti, a većina naših ključnih komentara je uvrštena u sam zakon. Druga pitanja su ostala po strani, na primer bezbednost novinara. Jer, iako Tomislav Kezarovski nije više u zatvoru, ostala je i dalje kriminalna prijava za njegove novinarske aktivnosti. A to je obeshrabrujuca poruka medijima. Mnogo više treba da se uradi kako bi se poboljšala medijska situacija u zemlji”, rekla je Mijatović.
Govoreći o stanju medija u BiH, ona je ocenila da je tamo situacija sumorna. “Postoje mnoga pitanja koja moraju pod hitno da se reše. Trenutno postoji ogromna sumnja u održivost javnog emitera i sprovodenje digitalizacije”, rekla je ona.
Mijatović je dodala da je 3. aprila uputila pismo odgovornima da obezbede efikasan sistem finansiranja što bi obezbedilo i finansijsku i uredničku nezavisnost pre nego što se kompletan sistem uruši. “Pisala sam i o prelasku na digitalno emitovanje. Bosna i Hercegovina je jedina zemlja regiona koja još nije pokrenula značajnije korake u smeru digitalizacije. To bi neke regione moglo da ostavi bez televizijskog signala, kada se 17. juna bude prešlo na digitalno emitovanje”, dodala je.