ZAGREB – Beograd – Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Zoran Milanović čestitao je građanima Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja uz posebnu zahvalu braniteljima, te istaknuo da se patnje koje je taj nametnuti rat ljudima nanio ne smiju zaboraviti “kako bismo znali odbaciti svaku mržnju i netrpeljivost”.
“Vojno-redarstvena operacija Oluja jedan je od ključnih događaja hrvatske povijesti. S ponosom se prisjećamo kako smo, uvučeni u razorni rat i agresiju, složno i rame uz rame branili domovinu.
Svatko je dao doprinos u obrani naše države i slobode i danas zahvaljujem svim hrvatskim građankama i građanima na tome. Ali najveća hvala i poseban pijetet ide onima koji su nesebično riskirali sve, pa i svoje živote, da bismo mi danas mogli slaviti pobjedu. Zato posebno zahvaljujem hrvatskim braniteljima, jer bez njihovog junaštva, hrabrosti i žrtava ne bi bilo slobodne Hrvatske, navodi se čestitki Zorana Milanovića.
U Banjaluci i Beogradu, večeras počinje obilježavanje 19. godišnjice stradanja krajiških Srba u hrvatskoj vojno-policiskoj akciji „Oluja“.
– U Sabornom hramu Hrista Spasitelja, u Banjaluci, večeras će biti upaljene svijeće, a nakon obraćanja zvaničnika, biće održan i umjetnički program.
Prije 19 godina, 4. avgusta, hrvatske snage su, uz podršku NATO-a, za tri dana počinile zločin najmasovnijeg etničkog čišćenja u Evropi nakon Drugog svjetskog rata.
Predsjednik Srpskog narodnog veća u Hrvatskoj Milorad Pupovac ocijenio je povodom 19 godina od početka hrvatske akcije “Oluja”, u kojoj je protjerano 220.000 Srba, da se položaj malog broja povratnika u posljednjih godinu dana pogoršao i da je uzrok tome kampanja političkih i crkvenih krugova.
“Kampanja koju oni vode ozbiljno narušava do sada postignuti stepen međuetničkog povjerenja i tolerancije, koje su ozbiljno dovedene u pitanje sve glasnijim govorom mržnje, pozivima na nasilje i političku isključivost”, rekao je Pupovac.
On je za “Večernje novosti” naglasio da u atmosferi pritisaka ne može biti mnogo prostora za napredak u suđenjima za ratne zločine, niti ima mnogo prostora za obaveze koje su prioritet EU, a koje se tiču povratka izbjeglica, primjene ustavnog Zakona o pravima nacionalnih manjina i razvoja povratničkih sredina. “Hrvatska je nezadovoljna u odnosu na pređeni evropski put”, rekao je Pupovac, koji je i poslanik u hrvatskom Saboru. U akciji hrvatske vojske i policije “Oluja”, koja je započela 4. avgusta 1995. godine, praktično za jedan dan prostore Hrvatske napustilo je 220.000 Srba. U akciji je ubijeno oko 2.000 srpskih civila i vojnika, a njih 800 se još vodi kao nestalo”.