Premijer Hrvatske Zoran Milanović rekao je da mu “ljudski” smeta izjava predsjednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića da Hrvatska nije u stanju da zaštiti deset ćiriličnih tabli u Vukovaru.
“Ružno, nemojmo to raditi. S jedne strane te udaraju ekstremisti u Hrvatskoj koji ne mogu da imaju politiku bez konflikta i bez mržnje. S druge strane vidim da ni s druge strane Dunava nema razumijevanja, ne za nas i za mene lično, nego nema razumijevanja problema”, rekao je Milanović u Zagrebu govoru na forumu žena Socijaldemokratske partije. On je dodao da je ovaj region prošao kroz užasne tragedije i da iz toga treba nešto da se nauči. “Ne radi se tu o deset ćiriličnih ploča, nego o nekoliko stotina koje smo, usput budi rečeno, potpuno u stanju da zaštitimo, ali ne mi ili policija, nego ih građani štite, niko ih ne dira osim njih nekoliko i to je hrvatski ponos, to nije samo Vukovar”, naglasio je Milanović. Premijer Hrvatske Zoran Milanović izjavio je jučer da neće doći na samit u Beogradu 16. decembra, jer je očekivao da se vlast u Srbiji ogradi od istupa Vojislava Šešelja nakon povratka iz Haga. On je ocijenio da je “korektno izjašnjavanje” o Šešeljevim izjavama “i pitanje kulture, naročito zato što su svi ti ljudi bili isto političko društvo devedesetih godina”. Hrvatska spoljna politika prema Srbiji će biti ista kao i do sada, izjavila je ministar spoljnih i evropskih poslova Hrvatske Vesna Pusić, dodajući da bi “bilo dobro da se srpske vlasti ograde od ratnohuškačkih izjava optuženog ratnog zločinca Vojislava Šešelja”. Posljednja rezolucija koju je usvojio Evropski parlament ni na koji način ne doprinosi unapređenju saradnje među državama i narodima Zapadnog Balkana, ocijenili su predsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik. Kako se navodi u saopćenju Vlade Srbije, Vučić i Dodik su na sastanku u Beogradu razmijenili stavove o političkoj i ekonomskoj situaciji u regiji i usaglasili se da su mir, politička tolerancija i trpeljivost, kao i puna stabilnost, uvjeti za napredak Republike Srbije i Republike Srpske.
Tokom razgovora konstatirano je da, u skladu sa Zakonom o specijalnim i paralelnim vezama, neophodno je dodatno unaprijediti privrednu saradnju između Republike Srbije i Republike Srpske, dodaje se u saopćenju, prenosi Tanjug. Evropski parlament je u četvrtak usvojio rezoluciju o lideru radikala Vojislavu Šešelju u kojoj se Haški tribunal poziva da preispita uvjete njegovog puštanja na slobodu, a vlasti u Srbiji da se ograde od njegovih izjava.